AKEn sivuilta:
"Mikäli et syystä tai toisesta käytä autoasi esimerkiksi talvisaikaan, voit ilmoittaa sen tilapäisesti pois liikennekäytöstä. Ajoneuvosta ei tarvitse maksaa ajoneuvoveroa eikä liikennevakuutusmaksua liikennekäytöstäpoiston ajalta. Jo maksettu vero huomioidaan verovelvollisen seuraavalla verolipulla."
Ja nykyisin ajoneuvoverohan sisältää sekä perusveron että käyttövoimaveron.
Ja vanhan mallin "seisontavakuutusta" ei tosiaan enää ole, vaan on tehtävä tilapäinen liikennekäytöstäpoisto.
Eli katsastuskonttorille rek.otteen ja ilmoitusosan kanssa ja tekemään poisto. Taitaa maksaa liitteellisenä jonkun 10-20€ ja sama homma, kun sitten ottaa käyttöön.
Eli ihan lyhyttä aikaa ei kannata seisottaa, mutta kesäleluun tulee hyvinkin säästöä. Autosta ei juokse veroja eikä vakuutusmaksuja tuolta ajalta.
hyvä homma autoni on vielä pensa koneella ja vain kesä käytössä niin ajattelin kun on olis toi moottorin vaihdos tulossa ett mitenkä kalliiks se tulee jos ajelee vain kesäisin