Aine oli nestemäinen, lasin sisäpuolelle ruiskutettava liuos, jota yksi/kaksi firmaa Helsingissä suihkivat akkunoihin.
Sitä oli eri tummuusasteita, joista kaikista haaleinta levitettiin tuulilasiin, ja jos koko auton lasit tummenti, niin ulkoapäin ei sisälle nähnyt juuri mitään, mutta sisältäpäin katsellessa näkymä on kuin tuulilasi olisi "aika paskanen".
Jos tämmöisen tummennuksen hankki autoonsa, niin firmasta tuli muutama A4 paperi, jossa selostettiin mitä ainetta on missäkin lasissa käytetty ja mihin autoon se on tehty. Sitä paperia piti kuljettaa auton mukana, jos sattui ratsiaan jäämään tarkastettavaksi.
Itselläni nimittäin siinä ameriikanhyytelössä on laseissa tämä tummennus ja paperitkin on olemassa, mutta kuskin ikkunassa on pieni naarmu tullut lasin asennuksen aikaan. Minulla olisi käsittääkseni laillinen oikeus korjata tuo skraidu samalla aineella, jos vaan sitä olisi olemassa.
Mutta kun en muista sen aineen nimeä ja se paperi on siellä auton hanskalokerossa 300 kilometrin päässä...

Eli muistaako kukaan muu tätä ainetta tuotemerkiltään?