W124 jousenvaihto / puristinasiaa.

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Tape
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 468
Liittynyt: Ma 16.06.2008 21:47

W124 jousenvaihto / puristinasiaa.

Viesti Kirjoittaja Tape »

Tuli hylsy katsastuksessa katki olevasta vasemmasta etujousesta. Kokonaista 1/3 kierrettä uupui alhaalta. Noh, ajattelin, että haetaan uus jousi ja puristimet ja vaihdetaan. Eipä mennytkään näin.

Sorruin ostamaan tämmöiset halvat ns. kynsipuristimet, 4 kynttä per puristin ja räikällä tahi kiintolenkillä kiristettiin. Ensinnäkin en saanut kuin ehkä 2 kynttä jouseen kiinni enkä kiristimiä ollenkaan vastakkain. Ja jos uskalsi vähän kiristää, niljahti kiristimet ns. kierrettä alas.

Voiko tuo homma onnatakaan ko. kiristimillä vai pitääkö kiltisti kääntyä huollon puoleen?

Vinkkejä otetaan vastaan.
Sultzi
Mersumies
Mersumies
Viestit: 858
Liittynyt: Su 15.06.2008 14:04
Paikkakunta: Hämeenlinna
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Sultzi »

Kannattaa esim. biltemasta ostaa tuohon tarkoitetut puristimet. Eli sellainen jonka ruuvi osa tulee jousen sisälle ja lautaset sitten ylä ja alapäähän. Tuon kanssa vaihto on 5minsan homma :) Maksaahan se toki reilu 100e muistaakseni??
Käyttis: W210 E55 AMG -00
Avatar
sonikki
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2799
Liittynyt: Pe 19.03.2004 18:09
Paikkakunta: Katko

Viesti Kirjoittaja sonikki »

220€ irtoaa puristimet Biltemasta mutta eipä noita kannata ostaa jos niillä kerran jouset vaihtaa ku yleensä vaihto maksaa parikymppiä per jousi.
Muuten voin kyllä suositella :)
S212 E350 CDi -10
W639 116 CDi -11
W124 230 TIC/EFI -89
Reippa
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 29
Liittynyt: Ma 09.03.2009 09:48

Viesti Kirjoittaja Reippa »

Eikä kannata ihan leluilla alkaa niitä vaihtamaankaan, koska siellä on melko kova jännite jousessa. Se kun kajahtaa silmille ni se on henki pois.
Vastaa Viestiin