Auto on 300 td vm -92, keskuslukko on avaimella toimiva ei kaukosäätimellä. Ongelma alkoi, kun kuljettajan oven pystyi lukitsemaan, mutta avausasentoon eli vastapäivään avain ei kääntynyt. Avaaminen tapahtui hanttarin puolelta. Voitelin hieman aseöljyllä ja raplasin avaimen kääntymään. Näin loppui keskuslukon toiminta kaikista ovista. Alunperin kuljettajan lukko jumiutui, kun avasin lukitun auton takakontin. Mikähän siellä särkyi? Neuvoja! Kiitos!
Sulake kannattaa tarkistaa ensin. Olikohan se C-sulake. Ehkä sen voisi vaihtaa vaikka näyttäisi ehjältä. Voi olla, että keskuslukon pumppu on entinen. Löytynee oikealta puolelta takapenkin alta. Muuta en tuohon keksi.
Katsoin ne jo ja ehjältä näytti. Kävin kuitenkin Pyörittelemässä hiukan c-sulaketta ja alkoi pelittään. Nyt tarttee vaihtaa lukot edestä, kun hanttarin lukko on aivan yes. Kiitos neuvosta! Eipä tullut mieleenikään, että olisi yht.äkkiä hapettunut ko. sulake.