Kattele niitä kovia alipaineletkuja mitä siellä on, vika voi olla siellä virtalukon seutuvillakin kun se alipaine käy siellä.
Nouseeko kierrokset luokkaa max 600 rpm vai reilusti enemmän, ja rusahtaa siis ihan oikeasti. Jos se nousee vain tuolleen vähän, esimerkiksi ensin on 1800 rpm ja sitten hetken kuluttua 2300 ja sitten taas se töksäyttää takaisin 1800 rpm mutta ilman rusahduksia niin kyse on siitä turbiinilukosta, se putoilee pois päältä syytä tai toisesta. Koita aluksi kiristaa sitä asentoanturin vaijeria, siellä on säätö. (Laske kierrokset jotta voit palauttaa alkuperäiseksi jos ei auta).
Vitoista on hajonnut niitä "mäntiä", jotka painavat kitkalevyjä yhteen, semmonen saattaa takerrella siellä. Se luultavasti murtuu ensin ja jumiuttelee ja lopulta se hajoaa kokonaan. Sikäli tuo ei ole vakavaa kun jollain vaihteella pääsee vielä kotiin.
Tuossa on kuva semmosesta hajonneesta männästä. Metallisilppua ei tartte pelästyä, ajamalla tuokin auto kait tuli korjattavaksi...siekkiselle...eikä ollut ainoa, josta on tuo osa hajonnut.
http://www.autofoorumi.fi/forum/viewtop ... 34#p145734
Jos se nyt menee siis siihen, että lootaa pitää alkaa korjuuttamaan niin kannattaa poistattaa se loota jossain kohtuuhintaisessa yleiskorjaamossa ja käyttää vaikka juurikin Siekkisellä. Niitä Vehon 5000€+työt korjausarvioita ei kannata käydä kuuntelemassa.
Niin ja myös turbiineja on vaihdeltu Vitoihin, vaatii sen saman konepaketin irroittamisen korista. Itse turbiini on kohtuuhintainen (~500€).