w203 Kierrosten humpaaminen ja "matala mörinä" moo

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
munu
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 11
Liittynyt: Ke 24.03.2010 10:57

w203 Kierrosten humpaaminen ja "matala mörinä" moo

Viesti Kirjoittaja munu »

Jep! Uusi mersun omistaja. Ihmetellyt tässä muutamana aamuna kun kylmänä ajettaessa tasavauhtia pintakaasulla nopeus noin 50-60 ja kierrokset 1300-1500 alkaa kierroslukumittari humpata tällä välillä ja moottorista kuuluu matalaa mörinää vähänkuin basson omaisesti noin neljä-viis kertaa tasaisin välein kerta sekuntiin. Ominaisuus mielestäni häipyy kun matkaa ajettu jonkin verran tai ainakaan en enää kiinnitä siihen huomiota.
Luin kyllä jotain vanhoja ketjuja mutta en löytänyt sieltä täysin vastaavia oireiluja.
Auto on c-sarjaa vm 2005 220 cdi automaatti ja ajettu 182000. Laatikon öljyt vaihdettu 160000, hiukkassuodatin ja muut litkut kun auto on tuotu maahan.
Tietäneekö kukaan pystyykö runkonumeron perusteella selvittään millä varustuksella auto on. Se on classic, mutta siinä on ainakin xenonia ja ortepedipenkkiä. Ohjekirja kyllä löytyy mutta ei viitsisi koko kirjaa käydä läpi ja testata mitä ominaisuuksia on, kun eikö ohjekirja ole kokonaisvaltainen kaikilla" herkuilla".

Kiitokset jos jollain jotain vinkkiä löytyy ennenkuin lähen veholta kyseleen!!
Avatar
nj^
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1814
Liittynyt: Pe 26.09.2008 00:46
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja nj^ »

http://old.mbclub.ru/mb/vin/?lng=eng tuonne runkonumero niin pitäisi saada tietoa :)
W211


Vanhat:
W124 300DT -92, W201 2.5DT -89/90, W123 280 -84
Vastaa Viestiin