


Noisaa 8,5" ET35, saa olla vähemmän. Eerolla ja Anttilalla on kokemusta mikä on minimi ET mutta 30 menee vielä varmasti 8,5" vanteella. Josaki on topikki noista vanteistakin missä aika tarkkaan käyty asia läpi.Zake kirjoitti:Hillitty, tai ei, mutta toi on justiin hyvännäköinen. Ei olla menty liiallisuuksiin, eikä näytä niin väkisin tehdyltä.
Mitenkäs toi pyöräkoko vaikuttaa tohon madallukseen, jos vaikka 17 tuuman pyörillä ja haluais jotakuinkin tommosen madalluksen?
Entäs onko jollain jo kokeiltua tietoa siitä, että paljonko pitäisi vanteen ET:n olla, jotta saisi renkaan ulkoreunan lähelle lokaria.
itelläni on juurikin tuo weitecin 45/30 sarja ja on todella hyvä eikä ole pintakova isommallakaan vanteella.. itellä joka nurkassa 235.35.19 ja todella hyvä ajaa.. ja tippuu sopivasti että perä ja keula jää samalla tasolle (itellä kontissa pari pikku supparia ja kotelo 87kg)..ylisuuta kirjoitti:Morjensta vaan foorumille. Olen jo pitkään seuraillut ja saanut hyviä vinkkejä niin webaston asennukseen kun radion vaihtoon. Kiitos siitä kaikille.
Kesäkiekot tuli siis laitettua alle ja auto näytää nyt todella ärsyttävän takapainoiselta. Talvirenkaina 225/45/17 ja siinä ei niin pistänyt silmään, mutta nyt on asialle tehtävä pikaisesti jotain.
Auto on 270CDI Elegance -02 ja alusta tietääkseni vakio.
Olen miettinyt että Weitechin 45/30 sarjan laittaisi ja ainakin aluksi vakioiskareilla. Olisiko kenelläkään parempaa suositusta?
Niin, nuo kesäpyörät on edessä 235/35/19 ja 8,5 tuumaa leveet vanteet.
Takana 265/30/19 ja 9,5 leveet vanteet. ET on 30 molemmissa. Ainakin toistaiseksi mahtuu hyvin pyöriin
Muista mitä olen miettinyt niin H&R 40/40, mutta siitä on paljon juttua ettei saa vaateriin mitenkään. Eibachin 30/30 on kans kehuttu hyväksi mutta ei varmaan riitä tuohon keulan laskuun.
itelläni on juurikin tuo weitecin 45/30 sarja ja on todella hyvä eikä ole pintakova isommallakaan vanteella.. itellä joka nurkassa 235.35.19 ja todella hyvä ajaa.. ja tippuu sopivasti että perä ja keul ajää samalla tasolle (itellä kontissa pari pikku supparia ja kotelo 87kg)..
Kommentteja?
ota tuollanen weitecin sarja ni tippuu sopivasti.. elikkä kyseessä on se että peräpää olis oltava pikkusen keulaa korkeammalla koska kun kyytiin tulee painoa ni auto olisi tasapainoisen näköinen eli perä ei ryystäisi maata vaan auto kulkisi suorassa.. itse pidän sitä enempi ulkonäkö kysymyksenä. toki onhan auto parempi ajaa kun keula pikkusen matalammalla ku perä..isokoo kirjoitti:joo hyvää läppää ja neuvoo ja hienoja kuvia myös !se on vielä vähä epäselvää että jos ja kun madaltaa niin olisko se sitte se 40mm taka JA etupää ?? vai mitä nää puheet on että etupäätä vähemmän/enemmän ku takapäätä ? hä ? onko sillä muka jotai välii siis ajettavuudes.. vai enemmä näkö hommaa ?
simppa80 kirjoitti:ylisuuta: ÄLÄ SITTEN MYY![]()
Uudet vanteet on "hommattu" ja saan ens viikola. (on muuten aika just saman näköset kun sun vanteet, onko nuo mesh inox:it?)
Kertokaapas viisaamat ketkä olette värkänneet näiden isompien vanteiden kanssa mitkä renkaat hommaan ja minkä kokoisina.
Mistä hommaan renkaat? Vanteiksi tulee Vertini rivierat.
Eteen 19" x 8,5 ET35 (lip 60mm)
Taakse 19" x 9,5 ET35 (lip 90mm)
Uskon että menee. Montakos milliä tuo 8,5 ET35 tulee ulommas kuin 8 ET32. Jossaki on ne taulukot. Sullahan on nyt niinku 8 ja ET 27.nniemi kirjoitti:Mahtaako mennä etujarrujen kanssa? Omat BBS CKII Airit on aikalailla samanmuotoisen näköiset. Edessä 8*18 ET32 ja piti laittaa vielä 5mm spaceri.
Ongelmahan ei missään nimessä ole tuo ulkoreuna, vaan puolien ja satulan kohdalla oleva tila. Alkuperäinen AMG:n vannehan ainakin mulla oli muistaakseni 17x7,5 ja ET37, talvivanne oli 17x8 ET35 moleempien kanssa satulat mahtuu. Tuo sinun 8,5 ET35 taitaa ulkoreunaltaan tulla suurinpiirtein samoille kohdin kuin mun vanteet nyt noilla spacereilla levitettynä.simppa80 kirjoitti:Uskon että menee. Montakos milliä tuo 8,5 ET35 tulee ulommas kuin 8 ET32. Jossaki on ne taulukot. Sullahan on nyt niinku 8 ja ET 27.nniemi kirjoitti:Mahtaako mennä etujarrujen kanssa? Omat BBS CKII Airit on aikalailla samanmuotoisen näköiset. Edessä 8*18 ET32 ja piti laittaa vielä 5mm spaceri.
Mistä hommasit 5 mm spacerit? Mietin että jos hifstelis ja ottais yhtä ulos kun ylisuutalla nuo vanteet..
3mm tulee ulos, sisään menee 9mm syvemmällesimppa80 kirjoitti:Uskon että menee. Montakos milliä tuo 8,5 ET35 tulee ulommas kuin 8 ET32. Jossaki on ne taulukot. Sullahan on nyt niinku 8 ja ET 27.nniemi kirjoitti:Mahtaako mennä etujarrujen kanssa? Omat BBS CKII Airit on aikalailla samanmuotoisen näköiset. Edessä 8*18 ET32 ja piti laittaa vielä 5mm spaceri.
Tarkennatko vielä mitä tämä tarkoitti? Onko tässä nyt riski että nuo ei mahtuis ilman spacereita?nj^ kirjoitti: 3mm tulee ulos, sisään menee 9mm syvemmälle
Ok. Eli jääkö mun vanne 1mm syvemmälle ja on näin 1mm lähempänä satulaa? Nippa nappa mahtuu toivottavasti!nj^ kirjoitti:Ei, se tarkoitti että vanne tulee 3mm enemmän ulos ja 9mm enemmän sisäänKatos kun vanteen leveys kasvaa, mutta et ei kasva yhtä paljoa..