Kaksovista on vaivannut jo pitkään rasittava tärinä tyhjäkäynnillä. Ajon aikana täristää kanssa jonkun verran, mutta esim. kaarteissa auto tuntuu jo vakaammalta.
Tänään kun löin jarrut pohjaan vähän rivakammin, niin katso, tärinä vaimeni niin tyhjäkäynnillä kuin myös ajossakin. Muutenkin auton nuhaisuus katosi ja kiihtyvyys parani.
Vieläkin tietty täristää, mutta huomattavasti vähemmän kuin alkutilanteessa. Autoon on vaihdettu taakse jarrupalat ja -levyt. Seisontajarruakin on korjattu.
Missähän vika on, jos rivakasti jarruttamalla auton käyttäytyminen paranee? Jumittaako siellä jokin osa? Tärinä siis näköjään palaa aina takaisin ellei jarruttele tehojarrutuksia.
Jarrutko tärisyttää - auto 220 CE?
Kumityynyt kunnossa. Huomasin vielä, että jarrupoljin suhahtaa, ku sitä käyttelee. Onko normaalia vai viitaako johonkin vuotoon? Ja toi tärinä, et jumittaako siellä ny joku vai mikä se on?atlas kirjoitti:Yksi voisi olla moottorinkumityyny joka tosiaan täristää rikkoutuessaa mutta odotellaas muittenkin kommentteja kun joku yhden kerran vastaa niin sitten alkaa ehdotuksia satamaan