-04 E270CDi lohkolämmitin+sisäpistoke

Missä kannattaa Mersu huollattaa
Vastaa Viestiin
Hazi
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 22
Liittynyt: Su 28.03.2010 21:40

-04 E270CDi lohkolämmitin+sisäpistoke

Viesti Kirjoittaja Hazi »

Tervehdys. Tarkoitus olisi asennuttaa lohkolämmitin(Defa?)sisäpistokkeella ennen pakkasten tuloa. Nyt olis hyvät asennusliikkeet hakusessa Tampereen seudulla. Eli haluaisin viedä silmäterän sellaiseen liikkeeseen, missä takuuvarmasti homma osataan ja jälki on vielä sen näköistä mitä "tähtinokka" ansaitsee. Eli en hae väkisin halpaa(ei silti este) vaan laadukasta korjaamoa. Aikaisemmassa autossani oli Webasto ja tiedän sen hyvyyden mutta haluaisin kokeilla miten tämä konsepti toimii. Käsitykseni mukaan ko. moottoriin saa kuitenkin oikean lohkolämiittimen eikä vain ns. säteilylämmitintä (siitäkin on kokemuksia enkä halua sellaista toista). Kiitos etukäteen vaivaa nähneille.
mese270
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 65
Liittynyt: Ke 23.06.2010 19:51

Re: -04 E270CDi lohkolämmitin+sisäpistoke

Viesti Kirjoittaja mese270 »

Hazi kirjoitti:Tervehdys. Tarkoitus olisi asennuttaa lohkolämmitin(Defa?)sisäpistokkeella ennen pakkasten tuloa. Nyt olis hyvät asennusliikkeet hakusessa Tampereen seudulla. Eli haluaisin viedä silmäterän sellaiseen liikkeeseen, missä takuuvarmasti homma osataan ja jälki on vielä sen näköistä mitä "tähtinokka" ansaitsee. Eli en hae väkisin halpaa(ei silti este) vaan laadukasta korjaamoa. Aikaisemmassa autossani oli Webasto ja tiedän sen hyvyyden mutta haluaisin kokeilla miten tämä konsepti toimii. Käsitykseni mukaan ko. moottoriin saa kuitenkin oikean lohkolämiittimen eikä vain ns. säteilylämmitintä (siitäkin on kokemuksia enkä halua sellaista toista). Kiitos etukäteen vaivaa nähneille.
Joop.
Täällä olis samanlaiset hommat mielessä,oletko jo saanut asennettua/missä ja oliko pahan hintainen?
ju72393
Uusi tuttavuus
Uusi tuttavuus
Viestit: 2
Liittynyt: Ke 06.10.2010 01:05

Viesti Kirjoittaja ju72393 »

Sama asia askarruttaa. Jos jollain on kokemuksia / hintoja Tampereen seudulla lohkolämmittimiä asentavista puljuista, niin laittakaapa tänne tietoa.

Kiitos ja moro.
mese270
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 65
Liittynyt: Ke 23.06.2010 19:51

Viesti Kirjoittaja mese270 »

Noniin,tänään asennettin defalainen lohkolämppäri ja haara sarja sisälle+termostaatti+nesteet, aikaa otti 4h pispalalan autot lielahdessa.Aikataulu piti ja hinta,soitettiin kun oli valmista.suosittelen!
villeeino
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 261
Liittynyt: Ti 01.09.2009 10:04

Viesti Kirjoittaja villeeino »

paljonko suurinpiirtein tuli hintaa lohkon ja sisähaaran asennukselle?+osat
itselläkin ois sen laittaminen/laitattaminen edessä.
Audi Q7

Ex: E-mersuja
Jeff
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 108
Liittynyt: Pe 11.09.2009 10:02

Re: -04 E270CDi lohkolämmitin+sisäpistoke

Viesti Kirjoittaja Jeff »

Hazi kirjoitti:Tervehdys. Tarkoitus olisi asennuttaa lohkolämmitin(Defa?)sisäpistokkeella ennen pakkasten tuloa. Nyt olis hyvät asennusliikkeet hakusessa Tampereen seudulla. Eli haluaisin viedä silmäterän sellaiseen liikkeeseen, missä takuuvarmasti homma osataan ja jälki on vielä sen näköistä mitä "tähtinokka" ansaitsee. Eli en hae väkisin halpaa(ei silti este) vaan laadukasta korjaamoa.
Minä asennutin viime joulukuussa omaan E270 CDI -01:een Defan lohkolämmittimen sisätilapistokkeineen sekä termostaatin Vilppulalaisessa J.Sahilan Autoverstaassa puh: 050 5420994. Työn jälki mersun arvoista. Lasku oli 220 €. Osat olivat omasta takaa.

Kaveri on tosi pätevä pitkän linjan mersumies. Lisäksi pirun pätevä automaalari. Suosittelen.
mese270
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 65
Liittynyt: Ke 23.06.2010 19:51

Viesti Kirjoittaja mese270 »

villeeino kirjoitti:paljonko suurinpiirtein tuli hintaa lohkon ja sisähaaran asennukselle?+osat
itselläkin ois sen laittaminen/laitattaminen edessä.
suurinpiirtein 4xtuntiveloitus kyseisessä korjaamossa :)
Vastaa Viestiin