Kyllä nämä nykyajan "sähköautot" on sitten veikeitä pelejä. Kun tuolla aiemmin kirjoittelin siitä W/S napiskuukkelin kenkkuilusta, niin sitten tuon jarrusatulahässäkän yhteydessä tapahtunutta.
Kun sillä irtonaisella satulalla ei oikein hirveesti viitsinyt siirtoajossa korjaamolle mennessä jarrutella, niin ajelinpa siinä sitten pakkovaihteilla ja jarrutukset hoituivat siis moottorilla. Noh, kun auto tuli kuntoon, niin havaitsinpa siinä sitten, että ainakin nyt on laatikko palautunut S -asetuksille. Eli pakkovaihteiden käyttö laittoi kytkimen ainakin väliaikaisesti toimimaan.
Minä siis NIIN vihaan näitä sähkövehkeitä. Tuokaa joku mulle suunnilleen samanverran ajettu, hyvin pidetty ja huollettu, kunnossa oleva E -mallisarjan S124 TDT, niin Väykyn saa viedä mukanaan. Eikä tarvii edes maksaa väliä. Vanteita en anna mukaan. Prkl.
Savolaiset ovat kaikista komeimpia ja muutenkin kaikessa ylivertaisia. Säälittävän primitiivisessä kateudessaan muut heimot yrittävät heitä pilkata.
Täytyy kiitella kirjoittajaa seikkaperäisestä raportoinnista, joka koskee varsinaista korjausrumpaa.
Väliin käy mielessä, onko kyseeessä tosiaan Mese.
Tulee mieleen, että vanhassa vara parempi.
Auto on ollut huonolla pidolla. Korjaukset jäänyt ajoissa tekemättä.
Tai ajokilometrit ei pidä paikkansa.
Auton ostoohje: Osta niin hyvä yksilö kuin vain löydät.
Hinta on lähes sivuseikka. Pitkässä juoksussa se tulee kuitenkin halvimmaksi.
Rise kirjoitti:Väliin käy mielessä, onko kyseeessä tosiaan Mese.
Totta.
Rise kirjoitti:Tulee mieleen, että vanhassa vara parempi.
Totta.
Rise kirjoitti:Auto on ollut huonolla pidolla.
Totta.
Rise kirjoitti:Korjaukset jäänyt ajoissa tekemättä.
Totta.
Rise kirjoitti:Tai ajokilometrit ei pidä paikkansa.
En tiedä, enkä enää edes halua ottaa selvää...
Rise kirjoitti:Auton ostoohje: Osta niin hyvä yksilö kuin vain löydät.
Siksipä juuri alun perin etsinkin S124:sta. Ja olisin sellasen hommanutkin, vaan kun vaimon piti saada turvatyynyjä ja luistonestoja ym. Tuli sitten noiden kylkiäisinä ihan suhteellisen paska auto. Eikä kelvannut minun maanittelu, että ei näillä mitään tee ja ruostuuvatkin niin, että kuhina käy. Kyllä sitä moinenmoista joutuu mies tekemään perhesovun säilyttääkseen.
Minä olen niin täynnä näitä uudempia Mersuja ja uudempia autoja yleensäkin. Entinen 124:n oli HUOMATTAVASTI parempi auto kokonaisuutena. Ottasin takasin millon vaan.
Eihän tässäkään noita tasonsäätöiskarien alapäitä lukuunottamatta mitään isompaa ja kallista remonttia ole ollut. Kaikenlaista pientä paskaa vaan koko ajan. Välillä tuntuu, että ei pyhätöntä viikkoa mene, ettei jotain uutta ilmenisi. Poltan kohta koko toosan.
Savolaiset ovat kaikista komeimpia ja muutenkin kaikessa ylivertaisia. Säälittävän primitiivisessä kateudessaan muut heimot yrittävät heitä pilkata.
kyllä minäkin olen kuullut, että väyrynen huono olis, mutta että näin huono
sitten tuohon teoriaan -> "Auton ostoohje: Osta niin hyvä yksilö kuin vain löydät."
minä ostan yleensä juuri päinvastaisella taktiikalla, eli sellainen mikä ei ole muille kelvannut, vaikka olis ollut 1/2 vuotta nettiautossa myynnissä halvimpana luokassaan, on se mun juttu ei tule yllätyksiä ja sillä mitä ostohinnassa "voittaa" tekee jo melkoisen remontin w tai s 124 koppaiseen 2000-3000 € tekniikan/kulutusosien uusimiseen tekee ihmeitä 124 koppaiselle, "ulkonäköpaineita" kun ei mulla ole... ok, ei sovi kaikille, mutta mulle paras vaihtoehto...
"Dieselit pitävät terävää ihmiskorvalle sopimatonta kolinaa, jota ei pystytä vaimentamaan millään. Sen sijaan bensiinimoottorin peltipakosarjan mukavaa ja pehmeämpää porinaa on ilo kuunnella. Tämä on ehkäpä merkittävin ero bensiinin ja dieselin välillä, jonka takia dieselit kannattaa jättää rahtilaivojen ja työkoneiden voimanlähteeksi."
Yksilöitähän nämä(kin) taitavat olla. 3,5 vuoden väykkyilyn jälkeen todettava ettei yksikään 124 ole mennyt näin vähällä korjailulla. Ruosteet tietty alkaa tulemaan esille sen verran että pitäisi maalata koko auto.
Tosin kun muistelee että ekassa 124:sessa oli ruostereikiä jo alle 10vuoden ikäisenä ja se ylimaalattiin 12 vuotiaana...aika yrittää kullata muistoja
miksi kaikki aina keskittyy johonkin pikku ruostumiseen, nehän saa tarvittaessa korjattua vaikka jesarilla ja röpömassalla... mutta jos tekniikka on jatkuvasti levällään ja jarruosia myöten irtoilee ajossa, niin se ei ole enää tervettä...
"Dieselit pitävät terävää ihmiskorvalle sopimatonta kolinaa, jota ei pystytä vaimentamaan millään. Sen sijaan bensiinimoottorin peltipakosarjan mukavaa ja pehmeämpää porinaa on ilo kuunnella. Tämä on ehkäpä merkittävin ero bensiinin ja dieselin välillä, jonka takia dieselit kannattaa jättää rahtilaivojen ja työkoneiden voimanlähteeksi."
Sergey kirjoitti:tarpeeks hyväs w124 löytys ne airpäkit ja estot sunmuut tingeltangelitki
Uskotko jos kerron, että tätäkin valttia yritin vetää hihasta siinä vaiheessa, kun toisinajattelijaa alkoi hurjia noiden uudempien kanssa...?
Onhan näissä uudemmissakin tietysti sellasia vähävikasia olemassa, mulle ei nyt vaan sattunut sellasta tulemaan. Auto oli ostohetkellä päältä kaunis kuin karkki, eikä suhteellisen perinpohjaisessa tutkiskelussa eikä koeajollakaan ilmennyt mitään sellaista, etteikö autoa olisi voinut ostaa. Edes ne tasonsäädöt ei sillon paukkuneet. Noh, elämä on. Mutta se on varmaa, että seuraavan kerran kun autoa hankin, niin tälläistä sähköautoa EI tule. Jos vaimon on sellanen saatava, niin ostakoon itselleen toisen, minä en enää näitä ota. Minä saan näistä vielä ihottuman ja vähintään keskivaikean mielenhäiriön.
Enkä minä sillä sano, ettäkö tuo olis ihan sysipaska noin automallina. Tilaa on aivan helvetisti ja moottori, se moottori... Yksilö on vaan melko huono.
Ja Eepi
eepi kirjoitti:Myys vanteet mulle niin saat rahaa väykyn korjaamiseen niin kaikki on tyytyväisiä.
EI KÄY Viekää vaan auto, mutta vanteet ei lähe!
PS. Kattoluukun tiiviste se vie minut vielä Niuvanniemeen, jos ei muut "viat". Minä olen yliherkkä kaikenlaisille resonanssiäänille. Niin tuo kattoluukun tiiviste eikun vaan saatana narisee, vaikka sinne on hölvätty tiivistesilikonia "reilusti"... Kyllä tämän kanssa on ihmeissään, ei voi muuta sanoa. Alkaa jo itseäkin naurattamaan. Näin.
Savolaiset ovat kaikista komeimpia ja muutenkin kaikessa ylivertaisia. Säälittävän primitiivisessä kateudessaan muut heimot yrittävät heitä pilkata.
Auto on ollut huonolla pidolla. Korjaukset jäänyt ajoissa tekemättä.
Luin topikin läpi eikä tässä autossa mitään ihmeellistä mielestäni ole ollut ?
Ihan mukavia autoja ja useimmiten varsin hyvin varusteltuja verrattuna edeltävään malliin mutta vikoja on enemmän.
Tilaahan väykyssä on todella hyvin, minäkin voin säätää kuskinpenkin itselleni sopivaksi ja taakse mahtuu aikuinen istumaan.
Satakaksnelosessa ei toivoakaan.
dealer kirjoitti:Luin topikin läpi eikä tässä autossa mitään ihmeellistä mielestäni ole ollut ?
Niin noh, mikä nyt sitten on ihmeellistä, se on niin suhteellista...
Minusta on ihmeellistä se, että seitsemän vuotta nuoremmassa ja yli 200tkm vähemmän ajetussa on ilmennyt vuodessa enemmän vikoja, kuin tuossa edeltävässä hopassa yhdeksän vuoden yhteiselon aikana. Noin hivenen karrikoidusti sanoen...
Eihän se ongelmaton ollut se 124:kaan. Siinä vaan ne viat olivat jotenkin inhimillisempiä ymmärtää. Ja ne ilmenivät suurinpiirtein vika / vuosi. Jotenkin vaan tuo vanha rauta tuntui paljon luotettavammalta ja laadukkaammalta. Tällä tuoreemmalla kun lähtee, niin koko ajan on takaraivossa pikku pelko siitä, että näinköhän se perille asti vie.
Tuon dealerin kirjoittaman jutun tuosta istuimen säädöstä kyllä allekirjoitan aivan täysin. Lankussa istuin jäi liian korkealle ja ratti liian kauas, minun ruholle siis.
Savolaiset ovat kaikista komeimpia ja muutenkin kaikessa ylivertaisia. Säälittävän primitiivisessä kateudessaan muut heimot yrittävät heitä pilkata.
dealer kirjoitti:Vanhuksessa ei ole kovin paljoa "sähköjä" ja siinä on paljon paljon vähemmän kaikenlaisia antureita ja ohjainlaitteita jotka voisivat oikutella.
Juuri näin... Tässäpä se nimenomainen syy inhoon näitä nykyautoja kohtaan. Siellä kun tietokoneohjatun boxin ohuessa karvassa bitti päättää mennä poikittain, niin se on Herran haltuun sen jälkeen.
Vanhukset on siitä hyviä, että kun ne vaan saa käyntiin räjäytettyä, niin nehän pyörii just niin pitkään, kun polttoainetta riittää tai kone leviää. Ei tartte tapella sähköjen ja tietokoneiden kanssa. Melko paljon enemmän näkee 2000 -luvulla valmistettuja Mersuja hyytyneen tien poskeen, kun 124:sia tai vanhempia... Jokainen tehköön asiasta omat päätelmänsä...
Savolaiset ovat kaikista komeimpia ja muutenkin kaikessa ylivertaisia. Säälittävän primitiivisessä kateudessaan muut heimot yrittävät heitä pilkata.
Ostappa reilummin varusteltu w124 nii johan alkaa sähköongelmia löytymään vaikka muille jaettavaksi puhumattakaan että ostat bensakoneisen lankun KE-Jetillä nii siintä se riemu vasta alkaakin
dealer kirjoitti:Aika vähällä 124:n kanssa pääsee vaikka ois jopa sähkölasitkin
Tuohon vielä lohkolämmitin päälle nii voi nettiautossa mainostaa "öky-malli, lähes kaikki varusteet mitä on saannu"
Juuri noin!
Tänään ajelin autolla tuollaset 50km. Mikään ei hajonnu.
On se ihan mukava kottero ajaa, sillon kun toimii. Tuota moottorin ja vaihteiston "yhteensopivuutta" ei voi kun ihailla. Mukava tunne, kun kaasua painaa, niin nopeusmittarin neula alkaa nousta... Polkimen painalluksesta riippuen jopa ihan rivakastikin.
Mites muuten tuosta lähtee tuolta takapaksista se etummainen "pohjalevy" irke? Siis se, jossa olis lisäistuinten selkänojat.
Savolaiset ovat kaikista komeimpia ja muutenkin kaikessa ylivertaisia. Säälittävän primitiivisessä kateudessaan muut heimot yrittävät heitä pilkata.
Tänään ajelin autolla tuollaset 50km. Mikään ei hajonnu.
On se ihan mukava kottero ajaa, sillon kun toimii. Tuota moottorin ja vaihteiston "yhteensopivuutta" ei voi kun ihailla. Mukava tunne, kun kaasua painaa, niin nopeusmittarin neula alkaa nousta... Polkimen painalluksesta riippuen jopa ihan rivakastikin.
Mites muuten tuosta lähtee tuolta takapaksista se etummainen "pohjalevy" irke? Siis se, jossa olis lisäistuinten selkänojat.
Jep, on sitä itelläkin jo 8kk aikana palanu vajaat kolme tonttua, mutta nyt on pelannut jo pari kk hyvin, paitsi keulassa kolisee joku, nesteitä ja öljyjä saa lisätä kuukauden välein, mistälie vuotaa..ei ole ainakaan sekasi vielä..kuha kulkee..ajan niin kauan kun laukee tai jaksan katsoa mikä siellä on, tai toinen vaihtoehto laukeemisen jälkeen 123 tai 124 turha kampe loppupeleistä =P
Onkoha mulla nyt hehkut menossa vai mitä, äsken ei syttyny valo ollenkaan eikä starttaa..pari kertaa ku ränkkäs ni sytty ja käyntiin...muutaman kerran tehny samantempun mutta hehkuvalo kyllä syttyny...
Virtalukko vaihettu ainaki talvella ja uus avain
Tämä auto varmaan tykkää tuosta meillä asuvasta kauniimman sukupuolen edustajasta enemmän, kuin minusta. Kun minä ostin itselleni tuon vanhuksen, niin tällä en ole ajellut piiiitkään aikaan.
Eilen ja tänään olin sitten pakotettu tämän tekemään, kun tuli tuota lunta tänne Savoon ja vanhassa ei ole vielä talvirenkaita.
Eli sinä aikana, kun emäntä on tällä ajellut, niin ei ole Väykkään ilmaantunut mitään uutta vikaa...
Savolaiset ovat kaikista komeimpia ja muutenkin kaikessa ylivertaisia. Säälittävän primitiivisessä kateudessaan muut heimot yrittävät heitä pilkata.
Pakardinen kirjoitti:Eli sinä aikana, kun emäntä on tällä ajellut, niin ei ole Väykkään ilmaantunut mitään uutta vikaa...
Ei JUMALAUTA!!!
Tämä saakelin väkkärä ei kyllä pidä minusta. Se on nyt varmaa. Heti, kun minä aloin tällä taas ajelemaan, niin eikös vaan palanut matkustajan puoleinen ajovalon polttimo.
Eihän tuo nyt iso vika ole, mutta niin oli ihan käsittämättömän lähellä, etten potkaissut tuota perhanaa, kun sitä poltinta tussaroin vaihtaa. Miksi ihmeessä sielläkin pitää olla niin saa**nan vähän tilaa...? Lankussa moisenkin operaation mahtui tekemään ihan vaivatta ja tuosta vielä vanhemmasta nyt ei ole tarvinnut edes polttimoita vielä vaihdella.
Minun pitää varmaan nyt ihan oikeasti pysyä tästä p***aläjästä erossa ja antaa vaan eukon sillä ajella... Tämä menee nimittäin niin surkuhupaisaksi tämä touhu.
Savolaiset ovat kaikista komeimpia ja muutenkin kaikessa ylivertaisia. Säälittävän primitiivisessä kateudessaan muut heimot yrittävät heitä pilkata.
Sillon kun tämä toimii, niin ihan hyvä peli on. Jotenkin vaan ei oikein tuo luottamus tätä yksilöä kohtaan ole kohdillaan. Koskaan ei voi tietää, viekö perille asti. Kesti se nyt kuitenkin Kuusamossa käydä, eikä mitään "hajonnu", mitä nyt vaihteeks yks polttimo taas paloi. Niitä tuntuu kuluvan aika taajaan tahtiin.
Savolaiset ovat kaikista komeimpia ja muutenkin kaikessa ylivertaisia. Säälittävän primitiivisessä kateudessaan muut heimot yrittävät heitä pilkata.
Itellä on tommonen 300tdt-99 vuoden päivät ollu ilman mitään murhetta.Kilsoja tosin tullu vaan joku 20tkm! Aikanaan saksasta uitettu ja ajettu ainaki 225tkm. Yksilöitä voi tietty olla! Olisko ollu huonolla pidolla aiemmin???