Tässä kipakoiden pakkasten saattelemana ilmesi jos jonkinmoista sähkövikaa.
1. Ajovalot himmenevät satunnaisesti noin puoleen ja samalla sumuvalot lakkaavat toimimasta. Jossain vaiheessa valot jälleen syttyvät täyteen kirkkauteensa. Himmenemistä tapahtuu käytännössä joka ajoreissulla. Valot eivät reagoi pomppuihin tai töyssyihin, aivan satunnaista.
2. Mittaristossa ei toimi kuin nopeusmittari joka lienee vaijerivälitteinen. Mikään muu mittari (tai edes kello) ei liikahdakkaan. Kun virrat laitetaan päälle, syttyy ainoastaan latauksen merkkivalo.
3. Hehku ei ilmeisesti toimi, mittaristoon ei syty edes hehkun merkkivaloa ja käyntiin aika turha edes yrittää ilman apuvirtakäynnistintä ja lohkolämppäriä. Aiemmin hehku toimi normaalisti. Vika ei ilmeisesti ole kuitenkaan itse hehkuissa vaan jossain muualla.
4. Jarruvalot eivät pelaa ollenkaan.
Minun veikkaukseni näille on, että jokin yhteinen tekijä aiheuttaa nämä. En ole tätä autoa tutkinut eikä hirveätä innostusta hangessa ja pakkasessa rassaamiselle ole. Hehkut ois kiva saada toimimaan ni saattais saada käyntiinkin.
Mistä ongelmaa kannattaa lähteä ratkomaan?
Etukäteen kiittäen,
Toni
W124 -85 Sähkövikaa
-
- Sisäänajossa
- Viestit: 40
- Liittynyt: Ti 06.07.2010 16:50
- Paikkakunta: Turkhauta
Re: W124 -85 Sähkövikaa
Ensimmäiseksi mittaisin, lataako laturi.
Toiseksi, jos lataa, niin ajaisin auton akkuliikkeeseen jossa on akku-testeri.
Mielestäni kaikki ongelmat viittaavat näihin.
Diesel käy ilman akkusähköä, jos käynnistetään esim. kaapeleilla.
Toiseksi, jos lataa, niin ajaisin auton akkuliikkeeseen jossa on akku-testeri.
Mielestäni kaikki ongelmat viittaavat näihin.
Diesel käy ilman akkusähköä, jos käynnistetään esim. kaapeleilla.
W124 300tdt -92 farkku
W210 270cdi -01 farkku
W210 270cdi -01 farkku