
Auto on 115 cdi , vm 2004 ...
Pitäis löytyä mootorinohjauksen alta mutta otsikon homman tarvitsee kyllä muut vekotimet kuin *:rinmikam82 kirjoitti:Miten poisto onnistuu ? Koitin selailla kaikkia mahdollisia ohjainlaitteita DAS:sin kautta , mutta missään ei mainittu mitään pakokaasujen takaisin kierrätykseen liittyvää..![]()
Auto on 115 cdi , vm 2004 ...
Ei voi poistaa tukkimalla mennee vika tilaan, ohjelmasta kierrätyksen poisto(pyytää pelkää puhdasta ilmaa)mikam82 kirjoitti:Voiko sitä poistaa sitten ihan tukkimalla kanavan ? Pitäisi olla kyllä tossa mun starissa " kehitysavaimet " mukana, mutta ei siellä moottorinohjauksessa ellut mitään siihen viittaavaa.. Pitäisikö se tulla heti siihen näkyville, jos on tarpeeksi vahvat avaimet ?
Siinä imusarjan lähellä semmonen sähkömutikka(saman näköisiä on muisakin niistä kuvia voi löytyä foorumilta)mikam82 kirjoitti:Pitäisikö egr-venttiilin näkyä ihan jossain pakosarjan vieressä ? Kattelin joskus aiemmin että pakosarjasta ei näyttäisi lähtevän mitään putkia tms. mihinkään päin..
Kyseessä oma auto niin ei voi oikein hirveästi purkaa konehuoneesta tavaraa pois pitkäksi aikaa kun tarvii olla auto ajokunnossa melkein koko ajan.. Mikä olisi nopein konsti tunnistaa konehuoneesta että onko autossa egr ? Jos siinä ei ole niin se voisi selittää senkin että stari ei anna mitään siihen liittyviä tietoja ..
Täsäkin jotain pieniä eroja, 00, 02 mallin paku vitosta on egr löytynyttapio89 kirjoitti:-04 ei ole ollut pakettiautossa egrrää. On ollut silloin semmoiset päästövaatimukset niillä ettei ole tarvinut.Vito vie vaan paljon, siitä ei pääse yli eikä ympäri.
Siinä on varmaan se että jos vitu on tullut penkillisenä, sillon siinä on päteny hlöauton p-rajat ja sillon egr löytyy. Meillä on -06 ja siinäkään ei ole egrrää.CDI203 kirjoitti:Täsäkin jotain pieniä eroja, 00, 02 mallin paku vitosta on egr löytynyttapio89 kirjoitti:-04 ei ole ollut pakettiautossa egrrää. On ollut silloin semmoiset päästövaatimukset niillä ettei ole tarvinut.Vito vie vaan paljon, siitä ei pääse yli eikä ympäri.
Juu aika selkeä syy...mikam82 kirjoitti:Täytyy se sitten uskoa että ei ole.. Ei sitä kyllä missään näytä olevankaan.. Hyvä juttu kaikin puolin..
Olisin ottanut sen pois käytöstä ettei likaisi imusarjaa yms.. no nytpä ei tarvi sitä tehä..
Ja tietää myös ettei ole omassa Starissa mitään vikaa kun se ei antanut mitään EGR asetuksia kyseisestä Vitosta, mutta ihmekö tuo jos autossa ei edes ole sellasta..
Vanhaa korimallia tuntuu olevan kasattu ihan millä osilla vain,toisissa ei rättiä,toisissa ei egr:rää,toisissa ei mitääAM kirjoitti:Etuvetoisista löytyy EGR:ää vaikka ihan pakumallikin. Omassakin se on, -00 vuosimallin CDI.On siinä kattikin, ilmamassamittari sen sijaan puuttuu.
Taitaa olla laiteltu niistä osista (espainiantautilaineracing kirjoitti: Vanhaa korimallia tuntuu olevan kasattu ihan millä osilla vain,toisissa ei rättiä,toisissa ei egr:rää,toisissa ei mitää
no just tolla tyylilläCDI203 kirjoitti:Taitaa olla laiteltu niistä osista (espainiantautilaineracing kirjoitti: Vanhaa korimallia tuntuu olevan kasattu ihan millä osilla vain,toisissa ei rättiä,toisissa ei egr:rää,toisissa ei mitää) kasaan mitä on sattunut kokoonpano hallissa pyörimään edelisten jäljiltä