
Mitäköhän tämä sitten tarkoittaa?
E: Ja niin tuon korkin lisäksi paisuntasäiliössä kelluu pari valkoista tahmaklönttiä myös.
ite alan sitä huomenna kattoo pajale kun meen , voin sitte illasta ilmotella mitä selviisi. kun tuo pahvi oli aika laho ja voi olla että se ei siltikään tullu sieltä. mut huomenna se selviää.konna kirjoitti:Joo on automaatti. Mistäköhän tuon sitte erottais että mistä se öljy tulee. Vai onko se öljyä? Sen kun sais selville niin sais mielenrauhan. Huuhtelin järjestelmän nesteiden vaihdon yhteydessä päästämällä puutarhaletkulla kuumaa vettä syylärin ja lohkon läpi. Nesteet ovat sitä korrekin valmista sinistä litkua. Jotenki tuntuu niin uskomattomalta olosuhteet huomioon ottaen että kansipahvi olis menny. Tai sitten on maanantaikappale. Onko tuo kansipahvi vika siltikin mahdollinen, jos öljyt on ok ja paisarissa ei kupli?
väyrysessä 107 astetta kun flektit lähtee puolelle teholle ja 118-120 täysille....muistaakseni.konna kirjoitti:Sanokaas nyt kuinka kuumana koneen pitää käydä, jotta tuo pahvi voi mennä? Sunnuntaina kävi nimittäin tyhjäkäyntiä aika pitkään ja mittari osoitti yli satasen. Herääkin jatkokysymys, että missä lämpötilassa tuo tuuletin menee päälle? Kokeilin liittimen johdot yhdistämällä ja ainakin silloin pyöri. Samasta anturista menee tieto mittariston lämpömittarille, joka ainakin toimii.
Kyllä se hyvin kestää 120 astetta jonkin aikaa hajoamatta. Riippuu tiivisteen kunnostakin, onko se jo hapero.konna kirjoitti:Sanokaas nyt kuinka kuumana koneen pitää käydä, jotta tuo pahvi voi mennä? Sunnuntaina kävi nimittäin tyhjäkäyntiä aika pitkään ja mittari osoitti yli satasen. Herääkin jatkokysymys, että missä lämpötilassa tuo tuuletin menee päälle? Kokeilin liittimen johdot yhdistämällä ja ainakin silloin pyöri. Samasta anturista menee tieto mittariston lämpömittarille, joka ainakin toimii.
ok. kyllä sen letkun pitäis ihan kovaks vetää. semmoseks, ettei sitä jaksa sormilla painaa lyttyyn. mitähän sinne painetta pystyy tuleen ennenku menee paisarin korkin kautta sitten pihalle? olisko joku puoltoista baaria? kuitenkin jos se kansi olis rikki, niin se vetäis kovaks ne letkut aika nopeestikkin. vertaa vaikka polkupyörän kumiin, saman kovaks fillarin rengas, jos siellä on pultoista baaria painetta.konna kirjoitti:Kokeilin tehdä tuon toimenpiteen ohjeittesi mukaan ja kone kävi jonku vajaa 10 min tyhjäkäyntiä eikä sinä aikana ylävesiletku muttuunut miksikään. Pitäsikö sen vetää oikein kunnolla kovaksi? Täytyy nyt vaan toivoa, että on kaikki kunnossa. Huomenna puhdistan tuon jäähdytysjärjestelmän oikein kunnolla ja täytyy sitten seurailla tilannetta uudestaan.