
Kuten kuvasta näkyy, tuuletin on hitsattu kiinni parista kohdasta, joten pyörii jatkuvasti moottorin kierrosten mukaan. Mistä moinen patentti? Moottori on ilmeisesti kuumentunut kun moiseen ratkaisuun on entinen omistaja päätynyt. Onko moiseen ratkaisuun päädytty rikkinäisen termostaatin vuoksi? Helppo ratkaisu olisi päästellä hitsaussaumat pois tuulettimesta ja vaihtaa termari, mutta miten todennäköistä on, että tuuletin tämän jälkeen toimii niinkuin pitää?
Jos tuuletin on itsessään rikki niin onko sen korjaamisoperaatio miten hankala?

Systeemin virallista nimeä en tiedä, mutta kuva on jokatapauksessa otettu ilmanpuhdistimen alta kuskin puolelta. Automaattilaatikossa kun on vaihde pykälässä niin kierrokset on ~800rpm niinkun pitääkin. P ja N asennossa kierrokset tuppaa lämpimänä nousemaan kuitenkin ~1500rpm hujakoille. Puuttuuko kyseisestä kuvasta joku jousi vai kannattaako vaan laittaa tyhjäkäyntimoottori vaihtoon?
Autossa on myös tasosäätö ja lukkoperä. Tähän hommaan autossa on oma hydrauliikkaöljysäiliö. Kesällä säiliö oli puolessavälissä, enkä ole lisännyt säiliöön ainetta. Nyt kovilla pakkasilla säiliö puskee öljyä pihalle korkinvälistä, eli säiliö on piripintaan täynnä. Onko kyseessä tukos vai mistä moinen johtuu?