Kuvassa sovitteilla ilmajousien säiliö, mutta näkee siitä konettakin:
Uutta:
-kaasarissa: Neula, suutinputki ja korjaussarja (suutinputki asentamatta kun oli erilainen kuin paikoillaan oleva, kaasutinexpertillä vaihdettavissa kunhan otan malliksi alkuperäisen irti)
-Sytytyksessä: Tulpanjohdot, tulpat, virranjakajan kansi, pyörijä, kondensaattori, katkojankärjet.. (johtoja, kansia, pyörijöitä ja katkojankärkiä toinen kierros)
Ajettu 298tkm tjsp, yleis ilmeeltään siisti, ei kummemmin öljyvuotoja.
Miinuksia:
-Pakosarjasta pakokaasujen ohjausläpästä puuttuu ohjaamon puolelta keskityshela, pörisee sieltä, yritetty tiivistää kemiallisella metallilla, kannattaa varmaan hitsata umpeen/tehä joku pronssiholkki tjsp siihen, se pii-metallijousikin puuttuu kokonaan..
-Strömberg-kaasutin vaatii säätöä, jos jättää tyhjäkäynnille käymään pidemmäksi aikaa kastelee/karstoittaa pari tulppaa, tästä selviää ajamalla vähän reippaammin/vaihtamalla tulpat.
Eli ylimääräiseksi jää
-Vaihteisto, en luovu vivustoista, saatan tarvita niitä vielä
-Itse moottori, apulaitteineen, starti, laturi, kaasari, pakosarja jne, EI Syyläriä, ei pakoputkea
Hintaa en ole vielä päättänyt, joten tarjouksia tulemaan!
Myös osina!
Jani Andersson
Kouvola
0400 276285
bakstrom5 @ hotmail.com