Nippusiteet pölykapseleihin?

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
kerappo
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 7
Liittynyt: To 20.05.2004 01:28
Viesti:

Nippusiteet pölykapseleihin?

Viesti Kirjoittaja kerappo »

Ostin A140 pirssiin uudet 195/50-15 kumit. Kun kumit oli alla ja tökkäsivät pölykapselit kiinni, kertoivat, ettei niitä kannata enää pitää koska pullahtavat kuitenkin pois montuissa. Pölykapseleissa oli kuulemma suunnitteluvika kun eivät mahdu uusien kumien kanssa paikoilleen.

Mainittakoot, että pölykapselit pysyivät hyvin kyydissä Pirellin P5000 renkaiden silottumisen ajan aiemmin.

Kertoivat, että ovat aiemmin laittaneet joihinkin autoihin nippusiteillä kapselit kiinni vastaavassa tilanteessa.

Ehdotuksia joiden avulla saisin alkuperäiset pölykapselit pysymään alkuperäisissä vanteissa kuten tähänkin saakka? Olivatko rengasliikkeessä liian varovaisia, vai ajanko takaisin ja vaihdatan kumit parempiin (?)
kerappo
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 7
Liittynyt: To 20.05.2004 01:28
Viesti:

Nippusiteet pölykapseleihin?

Viesti Kirjoittaja kerappo »

Uudet kumit ovat Barum Bravuris mallia. http://www.barum.sk/
Avatar
Jani Anttila
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1801
Liittynyt: Su 15.06.2003 03:09
Paikkakunta: Riippuu vähän mihin sattuu yöksi pääsemään

Viesti Kirjoittaja Jani Anttila »

No jotenkin tuntuu ettei se siitä renkaasta voi olla kiinni ettei ne pysyis. Luulisin että ne ei vain ole kunnolla paikallaan/oikeassa asennossa laitettu. Käytä kapselit irti ja laita uudelleen paikoilleen.

Nippusiteiden hankkimisen sijasta suosittelen hankkimaan alumiinistä tehdyt, tarpeeksi suurikokoiset kapselin kiinnityspinnat :D
S203 C32 AMG 2002
[url=http://www.opto.fi]LED valaistusta[/url]
Avatar
Petri M.
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1157
Liittynyt: Pe 04.04.2003 18:50
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Petri M. »

Katos Kerappokin on vaihtanut mersuun...kyllä ne kapselit pysyy yhta lailla mersuissa kuin Volvoissakin :wink: ilman renkaiden vaihtoa. Jos ei muu auta niin vaihdat alut alle tai jeesus-teippiä kapseleihin :lol: (kevennys)
2000 W208 Mercedes Benz 320 CLK "Berliininmunkki"
1989 Porsche 944 turbo (GTS rep.)
ex: 1991 W201 Mercedes Benz 190E 1.8
ex: 1995 W202 Mercedes Benz C36 AMG
ex: 1988 W124 Mercedes Benz 300CEa
----------------------------------------------
Aki P
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 4140
Liittynyt: Pe 23.01.2004 19:32

Viesti Kirjoittaja Aki P »

Ei muuta ku "hölynpölykapselit" roskiin ja renkaiden sisään aluvannetta :wink:
Joku mersupurkaamo??
Avatar
dieselflosse
Valvoja
Valvoja
Viestit: 1617
Liittynyt: Ti 18.03.2003 08:43
Paikkakunta: Nurmijärvi

Renkaan rungon vaikutuksia

Viesti Kirjoittaja dieselflosse »

Heips ja tervetuloa tänne mersuharrastajien joukkoon!

Tulipa tuossa mieleeni, jotta taitaa Barumin sivut olla löysempää sorttia verrattuna esim. tuohon aiempaan Pirelliin. Tällöin rengas saattaa pullistua sivuistaan kuoppiin ajettessa. Seurauksena on tuo pöllärin pellolle lento.

Nippuside on helppo ja huomaamaton kikka asian hoitamiseksi. Tarvitset niitä kaksi per kapseli. Lisäksi nuo kiusaavat mahdollisia kapselien 'keräilijöitä'.

PS. Muille tiedoksi kerrottakoon, jotta taidan olla ainakin osasyyllinen tämän kerappon mersuharrastuksen aktivoitumiseen. Tuo A ei ole ainoa ostos viimeisen kuukauden aikana :wink:
Terveisin
Tero
Avatar
jarski
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 2157
Liittynyt: Su 23.03.2003 20:15
Paikkakunta: Karstula

..

Viesti Kirjoittaja jarski »

Sivuleikkurit/vastaavat kannattaa laittaa sitten auton kyytiin, että saa pölärin ehjänä pois, jos tarttee rengasta tien päällä vaihtaa..
w115,123,124,126,140, 210 yms.
Vastaa Viestiin