124:n maalaus

Kaikki Mersujen muokkaamiseen liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Avatar
suzy
Mersutar
Mersutar
Viestit: 126
Liittynyt: To 05.06.2003 12:28
Paikkakunta: Napapiirin paremmalla puolen

124:n maalaus

Viesti Kirjoittaja suzy »

Päivää pitkästä aikaa! Kevät tuli ja paljasti karmean totuuden, viime kesäinen maalaus "menny päin p...ttä." :evil: Maali lohkeilee ja irtoaa ihan itekseen...ja on vielä väärän värinenkin.
Ostin tarvikeliikkeestä sekoitettavan maalin, maali oli 751 (ascot gray).Väri oli paljon tummempi kuin alkuperäinen. Myyjä kehoitti vahaamaan, jotta haalistuisi :shock: . Eipä haalistunnut. Nyt hioin sen huut helkkariiin ja maalasin jo pohjamaalin, vaan mistäpä parempi maali kuin tuo tarvikeliikkeen "tumma".
Lueskelin hakuja ja joku suositteli Mastonia, laittaako ne Mersuihinkin, kun luin tuotteista: "Ladamaalit!". Ei kai sentään Lada-maalia!
Neuvokaas nyt, kun lähimpään värikauppaankin on matkaa 150 km eikä juuri kehtais paria purkkia lähteä hakemaan.Siis nettikauppoja meinaan. :(
MB C220D Farmari, MB609 James Cook
Avatar
epk
Valvoja
Valvoja
Viestit: 12808
Liittynyt: Pe 04.04.2003 15:13
Paikkakunta: 02

Viesti Kirjoittaja epk »

ainahan vanhan auton paikkamaalauksessa on tuo ongelma, autosi väri on haalistunut, kun taas maalipurkin tavara uutta.

oletko siis ruiskulla vai spraylla vedellyt viimeksi ?

kannattaa suosiolla ostaa PPG yms. merkki maaleja niin ei tule yllätyksiä, saa spaypurkkina tai ruiskuun sopivaa.

kai nuo maaliliikkeet myös postittaa voi...
Avatar
PepeKyy
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 932
Liittynyt: Pe 15.08.2003 19:42
Paikkakunta: Koria

Viesti Kirjoittaja PepeKyy »

Miksi sitä väriä ei sävytetty autosi mukaan? Se on ihan varma jos väri tehdään suoraan kaavan mukaan, ni se ei ole saman värinen kuin auto. Tuttavani tekee autopelti hommia ja se ainakin sävyttää maalin auton mukaan. Sitten maali pistetään spray pulloon tai ihan sellaisenaan ja sitten ruiskuun.

Jos automaalikaupasta et saa oikean väristä maalia, ni meneppä asiantuntevan maalarin juttusille. Niiltä usein löytyy myös nuo purkitus vehkeet.
Kalusto:
Mersu(ja)

*
Avatar
suzy
Mersutar
Mersutar
Viestit: 126
Liittynyt: To 05.06.2003 12:28
Paikkakunta: Napapiirin paremmalla puolen

Viesti Kirjoittaja suzy »

Kiitos kommenteista!
Spraypullosta suihkasin...nyt on pohjatyöt just saatu valmiiksi :D , siis pohjamaali paikallaan.
Sillä ei voinut verrata auton väriin, kun olin eri autolla liikkeellä :oops: (en tullut tuota ajatelleeksi). Nytkään ei onnistu, kun auto on "purettu" ja teipattuna oottaa vain maalia.
Paikallinen autotarvikeliike "lupaili" purkillisen 20€:lla!Ei muistanut edes merkkiö, hmm...säästäisihän siinä kun ei tarvitsisi kauempaa hakea, mutta kun ei merkkiäkään tiennyt...
Eikä sillä yhellä purkilla taida tuo mesen perä peittyä...meni koko perä uusiksi, kun tälläsiin vielä sen spoilerinkin siihen jollain ihmeliimalla, joka söi maalin takaluukusta ja irtosi talvella ihan itekseen...mikäs siihen olis paras liima.Ei kehtaisi reikilä sentään tehdä(ruuveille meinaan)
Takaluukku ja lokasuojat ja takaovien alaosat menee maalaukseen.
En oikein usko tuohon haalistumiseen, koska mesen keula on maalattu vasta muutama vuosi sitten ja siihenkin verraten maali oli paljon tummempi!
Oisko sitten edellinen korjausmaalaus jo laitettu haaleemmaksi, sitä en tiedä kun se meni vak.yhtiön piikkiin.

ps. ei kellään ole kiinnostusta ko.mesestä, olis melkein tarpeeton...
ajettu viimeisen vuoden aikana vain muutama tuhat kilometriä, kun on noita autoja ihan tarpeeksi (3 kpl) :wink:
MB C220D Farmari, MB609 James Cook
Avatar
Jani
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 1358
Liittynyt: Pe 04.04.2003 23:57
Paikkakunta: Karvia
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Jani »

Tuntuu vaikuttavan maalaustapakin tuohon väriin :roll:
Ruiskulla ja sprayllä tulee eriväristä pintaa, vaikka on sama sekoitus maalissa.
Ainakin omien kokemusten perusteella.
Kesällä kun maalailtiin yhtä ajoneuvoa, niin osa vedettiin ruiskulla ja osa maalattiin spraylla.
Pinnoissa on selvä sävyero, vaikka spray tehtiin samasta sekoituserästä.
Maalimerkkien välilläkin tuntuu olevan sävyeroja, vaikka samaa koodia käyttäisikin.
-Jani-
W124, W210, W163, W251
+Pari ajoneuvoa
Avatar
suzy
Mersutar
Mersutar
Viestit: 126
Liittynyt: To 05.06.2003 12:28
Paikkakunta: Napapiirin paremmalla puolen

Viesti Kirjoittaja suzy »

Tuossa on kyllä perää...sprayllä kun maalaa, useimmiten liian läheltä, jolloin tulee ns. "märkää maalia" elikkä vetää tummemmaksi.Tämän luin justiinsa tuolta niksmannien AutoK-maalien esitteistä. Siinä mainittiin kans, että jos maalaa liian kaukaa, tulee "kuivaa maalia" ja vaaleempaa!
Olen maalannut sekä ruiskulla että sprayllä...meni kompura rikki edellisen auton kanssa tuhertaissa. Noo, se oli vain tojota ja miranolia :lol:
Sprayllä olen paikkaillut esm. tuota as.autoa ja kyllä väri stemmasi ihan just, silloin tilasin maalin jostain Värisilmälikkeestä.
MB C220D Farmari, MB609 James Cook
Avatar
suzy
Mersutar
Mersutar
Viestit: 126
Liittynyt: To 05.06.2003 12:28
Paikkakunta: Napapiirin paremmalla puolen

Viesti Kirjoittaja suzy »

Jatkan vielä tuota Kwasnyn automaalien antia:
Haku Multona-automaalilla tähän mun autooni antoi 3 eri maalia:
Your Color

Koodi: Valitse kaikki

 Multona-Code Multona art.No. 
Atlasgrau-met. 1990 [DB751] 0567-2 0000601026 
Stratosgrau-met. 1985 [DB751] 0567-6 0000601028 
Liasgrau 1982 [DB751] 0176 0000601007 
OIskohan sitten vuosimallilla vaikutusta, tekis mieli tilata näytepurkki tuolta Saksanmaalta jokaisesta maalista! Vuosiluvun mukaan väri olisi Stratosgrau-met.
MB C220D Farmari, MB609 James Cook
Avatar
vähis
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 302
Liittynyt: Ma 02.02.2004 12:41

Viesti Kirjoittaja vähis »

Ite kävin kans hakeen maalii tohon omaan meseen kun maalailin sisäosia koodi on 355 ja sanovat liikkeessä kun sekottivat että tota löytyy viittä eri sävyä että tuu vaihtaan jos ei ole oikeeta.Ja tosiaan ammatti maalarit tekee kerralla oikeen sävystä kannattaa käydä niitten juttusilla.
Maailmassa on vain kahden laisia autoja, on uusia mersuja ja käytettyjä mersuja.

Sitä pitää nuorena mennä,ettei tarvi vanhaikodissa valehdella...

ex-W201 2.0 Bensa -87
ex-W124 250D -90
ex-S202 250 Turbodiesel -96
ex- Audi A6 1.8T -97
ex- Volvo V70 2.4 -01
ex- MB S203 200cdi -01
ex-BMW E46 320D farkku -02
ex-BMW E46 330DA M-sport farkku -02
MB Sprinter 316cdi -01
MB S204 200cdi -08

ex- kesälelu Kawasaki zzr 600 -91
ex- Yamaha R6 -07
ex- Honda CBR 1000 RR -08
Avatar
Arto.L
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 94
Liittynyt: La 29.11.2003 12:52
Paikkakunta: Kemi

Viesti Kirjoittaja Arto.L »

Mitä itse olen nuita maalauksia seurannut, niin on aika mahdottomuus saada saman väriseksi uutta pintaa... Jokaisessa autossa näkyy jonkinlainen sävy ero, vaikka ovat olleetkin ammattimaalarin tekeleitä. Jos meinaa saada autosta yhden värisen, eikä mitään tikkurilan värikarttaa, niin kannattaa maalauttaa koko auto...
190D 2.5 -88
exät:
W124 200D -90
W123 240D -84
W123 200D -84
Avatar
Sivonen
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 2344
Liittynyt: Pe 21.05.2004 08:26

Viesti Kirjoittaja Sivonen »

mercedes kirjoitti:...spoilerinkin siihen jollain ihmeliimalla, joka söi maalin takaluukusta ja irtosi talvella ihan itekseen...mikäs siihen olis paras liima.
Perus-Sikafleksillä pysyy, mutta jos haluat pelata varman päälle, niin osta Sika OY:n koriliimaa (saattaa olla kallistakin, joku sanoi 70€/tuubi). Pysyy varmasti; ainoa huono puoli on, että se töhnä ei lähde millään irti. :)
[url=http://koti.mbnet.fi/arbiter/hotrod.jpg]Mese[/url]
Juha L.
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 57
Liittynyt: Ke 04.02.2004 23:38
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Juha L. »

Tohon liimaukseen voisi olla hyvää myös toi sikaflexin ikkuna kitti. Se puree ainakin kiinni ja lujaa.
Tonir
Mersumies
Mersumies
Viestit: 694
Liittynyt: Ma 16.02.2004 17:19
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Tonir »

No nythän on niin, että ammattimies kun maalaa esim takakulman jossa on ollu vaikka ruttu (pieni) ja puhutaan 2 kerrosväristä eli lakattavasta pinnasta. Maalin hän ruiskuttaa vaurio alueelle jossa väriä tarvitaan. Koko takakulmaan hän sitten ruiskuttaa lakkaa esim teippirajat takaoveen, kontin luukku jne. Kun auto on sitten valmis asiakas vertaa taka ovea ja takakulmaa keskenään ja sanoo "eipä ole tuo sävy oikein tainnu sattua" :shock: (vaikka sävypohja on sama, ovathan maalattu samaan aikaan joskus) :?
Aki P
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 4140
Liittynyt: Pe 23.01.2004 19:32

Viesti Kirjoittaja Aki P »

Myös ruiskumaalauksessa saa helposti sävyeroja.
Ruiskun paine, asento ja etäisyys vaikuttavat todella paljon vaaleissa metalliväreissä miten ne hiput sinne osuvat.
Ja kuten edellä sanottu: maalataan vain korjattu kohta ja lakataan koko osa reunaan asti.
Lakan häivytykset sitten erikseen...
Joku mersupurkaamo??
Avatar
Mikko K
Turbospesialisti
Turbospesialisti
Viestit: 1560
Liittynyt: Ma 27.10.2003 18:10
Paikkakunta: Itä-Suomi

sävy

Viesti Kirjoittaja Mikko K »

Auttaa maalarille jo tosi paljon kun ruuvaat polttoaine tankin luukun mukaasi niin siihen on maalin tekiän helppo verrata :!:
Vastaa Viestiin