mertzi60 kirjoitti:Mssäpäin olet autosi kanssa onks toi "Taipis" Taipalsaari? Jonkun verran noiden mekaanisten ruiskujen kanssa ollut tekemisissä ja jotain tiedän mutta en läheskään kaikkea mutta, onko pumpunpäässä olevaan jousitettuun säätönuppiin koskettu? Entäs ilmaläpän säätöihin?Onko vivustossa väljää? Onko jenkkimalli? Pumpun takapäässä olevassa tulpparuuvissa lyöty kirjaimet USA. Nämä pumput on jo tehtaalla säädetty jenkkibensalle sopiviksi eli siis rikkaammalle. Jos viitsit santsaa puheluun jonkun euron niin yritän
valaista asiaa lisää 045-6386326 Artsi
Hmm. Tuo USA-malli-juttu kiinnostaa.
Oma W111 on ns. jenkkimalli, mutta tarkoittaako tämä automaattisesti sitä että pumppukin on amerikan bensalle säädetty.
Ulkoa en muista, onko omassa autosa tuota USA-merkintää pumpussa, mutta autolla kuitenkin on ajettu jonkinmoisella menestyksellä Suomi-bensalla viimeiset 40 vuotta? Tietääkseni jopa 92:lla joskus?!
Tuo Japan kertomus kiinni juuttuneesta bensapumpusta kuulostaa muuten tutulta. Oma auto ehti seistä kanssa muutaman vuoden melkein käyttämättä ja nyt oli bensapumppu jumissa, kun joulukuussa yritettiin autoa käyntiin. Ruiskun osan puolesta mylly olisi kyllä käynnistynyt oitis.
Sikälihän tuossa itse pumpussa ei taida olla paljoa hajoavaa, jos ei sitten joku tiiviste tms ole hapertunut ajan kanssa. Kylmäkäynnistysrikastus kai tilttaa ensimmäisenä, mutta "lämpimän" koneen saa käyntiin huonollakin pumpulla, kun kyseessä on kuitenkin "dieselpumppu". Kyllä tässä meidänkni W111:ssa on ollut kuulemma viimeiset 20 vuotta sitä, että käynnistyksessä pitää painaa vähän kaasua, mutta muuten kone on pelannut OK.
Vajaalla käyminenhän voi johtua ruiskun lisäksi sytkäosistakin...
***
Siitä olen Japan kanssa ihan yhtä mieltä, että tuommoinen pari vuottakin seissyt bensa haisee todella hirveältä. Eikä siinä mitään, että se haisisi vain autolla. Mutta koskepa pikaisestikin esim. letkuun jossa on tippa vanhaa bensaa ja siltä lemuavat sitten kädet ym aamuun asti.
