Nettiauton C32 AMG
Nettiauton C32 AMG
Tervehdys kaikille tasapuolisesti!
Onko kenellekkään tämä yksilö kenties tuttu? Mietinnässä olisi auton vaihto ja ko. auto on yksi mahdollisista vaihtoehdoista. Kaikki tieto yksilöstä on enemmän kuin tervetullutta. Oikeastaan ainoa miinus varustelussa pelkän ilmoituksen perusteella on xenonien puute omasta mielestäni.
Toisena vaihtoehtona on tietenkin, että haetaan Saksasta auto (väri sitten on kyllä musta) ennen kuin autovero nousee.
Janne
Onko kenellekkään tämä yksilö kenties tuttu? Mietinnässä olisi auton vaihto ja ko. auto on yksi mahdollisista vaihtoehdoista. Kaikki tieto yksilöstä on enemmän kuin tervetullutta. Oikeastaan ainoa miinus varustelussa pelkän ilmoituksen perusteella on xenonien puute omasta mielestäni.
Toisena vaihtoehtona on tietenkin, että haetaan Saksasta auto (väri sitten on kyllä musta) ennen kuin autovero nousee.
Janne
Re: Nettiauton C32 AMG
Ko yksilöstä ei ole tietoa, mutta Suomi-autolla joka ei ole puhdas kesäautomalli niin 12tkm/v * 10v haisee... Jos ajattelit laittaa suunnilleen tuon verran rahaa ko malliin ja niin hae ehdottomasti Saksasta.
S211 280CDI TA
Re: Nettiauton C32 AMG
Ok. Kilometrejä en hirveesti epäile, koska itselläni tulee myös noin 12-14tkm vuodessa ja autoa käytän myös kesät ja talvet. Huoltokirjastahan sen voi sitten tarkistaa. Ainoana mikä mietityttää on auton ikä. Miten noinkin vanha auto tulee vielä kestämään seuraavat x-vuotta. Kuitenkin suunnitelmissa olisi jokin hieman erikoisempi farmari johon mahtuu tavarat ja koirat.
Re: Nettiauton C32 AMG
Älä sitä ikää pelästy. Juuri myin 34v vanhan ja 640tkm ajetun W123:sen Kaikki toimi, moitteetta. Se siitä mersun iästä. Katso vaikka vastaavia C32 netistä paljonko niillä on ajettu enimmillään. Kyllä niiden pitäs vielä kestää.
- H.E. von Kuusi
- Mersumies
- Viestit: 639
- Liittynyt: Ke 19.10.2011 18:34
- Paikkakunta: Åbo
Re: Nettiauton C32 AMG
Ei välttämättä. Näillä bensanhinnoilla tuskin kukaan tollasta ostaa ajoon jos tulee yli 20tkm vuodessa. Ite vaihdoin just volvon poijes (S80, tuiki tavallinen auto). Oli ajettu reilu 140tkm, vuosimallia 2001. Ja kilometrit olivat paikkansapitävät. Ai mistäkö tiedän?JTI kirjoitti:Ko yksilöstä ei ole tietoa, mutta Suomi-autolla joka ei ole puhdas kesäautomalli niin 12tkm/v * 10v haisee... Jos ajattelit laittaa suunnilleen tuon verran rahaa ko malliin ja niin hae ehdottomasti Saksasta.

Edit: Toinen, vähän parempi esimerkki. Eräällä tuntemallani vanhalla herrasmiehellä on 114tkm ajettu Saab 900 2.1l koneella vuosimallia 1992. Kilometrit ovat paikkansapitävät.
Tesla Model 3 SR+ 2020
Mercedes-Benz E 320 4Matic Avantgarde '98
Mercedes-Benz E 320 4Matic Avantgarde '98
Re: Nettiauton C32 AMG
Tuikitavallisisten autojen kohdalla kulutuksella varmaan on merkitystä, mutta edelleen olen sitä mieltä että jos ostaa MB:n ja varsinkin tällaisen hieman tehokkaamman version niin bensan hinta ja auton kulutus ei ole se ensimmäinen kriteeri auton valinnassa. Ja jos katsoo tämän yksilön hintaa ja vertaa mobile.de -tarjontaa niin kävisin Saksassa...H.E. von Kuusi kirjoitti:Ei välttämättä. Näillä bensanhinnoilla tuskin kukaan tollasta ostaa ajoon jos tulee yli 20tkm vuodessa. Ite vaihdoin just volvon poijes (S80, tuiki tavallinen auto). Oli ajettu reilu 140tkm, vuosimallia 2001. Ja kilometrit olivat paikkansapitävät. Ai mistäkö tiedän?JTI kirjoitti:Ko yksilöstä ei ole tietoa, mutta Suomi-autolla joka ei ole puhdas kesäautomalli niin 12tkm/v * 10v haisee... Jos ajattelit laittaa suunnilleen tuon verran rahaa ko malliin ja niin hae ehdottomasti Saksasta.
Edit: Toinen, vähän parempi esimerkki. Eräällä tuntemallani vanhalla herrasmiehellä on 114tkm ajettu Saab 900 2.1l koneella vuosimallia 1992. Kilometrit ovat paikkansapitävät.
S211 280CDI TA
Re: Nettiauton C32 AMG
Veljelläni on Peugeot 205 vuodelta 1990 ja kilometrejä on vain 140tkm. Nekin kaikki pitävät paikkansa, koska auto ollut uudesta asti suvussa. Sillä minäkin aloitin autoilun, mutta toki kaikkea ei pidä uskoa. Bensan hinta on mitä on, enkä siihen voi vaikuttaa. Tiedän, että erikoisemmat autot kuluttavat enemmän kuin uudet hybridit, mutta elämä on. Omapahan on valintani ja sen hyväksyn.
Olen myös kallistumassa Saksan/muu maailman tuonnin kannalle. Tarjonta on hieman parempi ja hintakin on erittäin kilpailukykyinen.
Olen myös kallistumassa Saksan/muu maailman tuonnin kannalle. Tarjonta on hieman parempi ja hintakin on erittäin kilpailukykyinen.
Re: Nettiauton C32 AMG
C farmariin mahtuu tavarat tai koirat... ei molempia. No tieten takapenkille mahtuu tavaraa samalla (tai koirat)Spoonie kirjoitti: Kuitenkin suunnitelmissa olisi jokin hieman erikoisempi farmari johon mahtuu tavarat ja koirat.
Beaglen ja lasten kanssa piti olla anoppiarkku katolla tai kärry perässä jos johonki lähti.
- LopenUupunut
- Mersumaanikko
- Viestit: 8347
- Liittynyt: Ti 12.01.2010 22:40
Re: Nettiauton C32 AMG
Miksei osta ?H.E. von Kuusi kirjoitti:Ei välttämättä. Näillä bensanhinnoilla tuskin kukaan tollasta ostaa ajoon jos tulee yli 20tkm vuodessa. Ite vaihdoin just volvon poijes (S80, tuiki tavallinen auto). Oli ajettu reilu 140tkm, vuosimallia 2001. Ja kilometrit olivat paikkansapitävät. Ai mistäkö tiedän?JTI kirjoitti:Ko yksilöstä ei ole tietoa, mutta Suomi-autolla joka ei ole puhdas kesäautomalli niin 12tkm/v * 10v haisee... Jos ajattelit laittaa suunnilleen tuon verran rahaa ko malliin ja niin hae ehdottomasti Saksasta.
Edit: Toinen, vähän parempi esimerkki. Eräällä tuntemallani vanhalla herrasmiehellä on 114tkm ajettu Saab 900 2.1l koneella vuosimallia 1992. Kilometrit ovat paikkansapitävät.
Ajelen minäkin 50tkm vuodessa E420:llä.....sou?
.
Opel, "weird lieben autos"....
Re: Nettiauton C32 AMG
Ei siihen oikein mahdu koiratkaan... tai jotkut mahtuu muttei kovin hyvin läheskään kaikki.jarskak kirjoitti:C farmariin mahtuu tavarat tai koirat... ei molempia. No tieten takapenkille mahtuu tavaraa samalla (tai koirat)Spoonie kirjoitti: Kuitenkin suunnitelmissa olisi jokin hieman erikoisempi farmari johon mahtuu tavarat ja koirat.
Beaglen ja lasten kanssa piti olla anoppiarkku katolla tai kärry perässä jos johonki lähti.
Re: Nettiauton C32 AMG
Useimmiten niillä, joilla on ollut varaa ostaa AMG-Mersu, on ollut varaa ostaa polttoainettakin.
Re: Nettiauton C32 AMG
Kiitoksia vain kaikille vastanneille. Tällä hetkellä on oikeastaan kaksi vaihtoehtoa jotka kiinnostavat. Vaihtoehdot ovat joko Audi S4 B6 tai sitten C32 AMG. Tiedän, ettei kyseiset autot ole tilaihmeitä, mutta kuitenkin riittävän suuria tarpeisiimme. Audin hieman modernimpi sisustus (omaan silmään) ja neliveto kyllä vetoavat, mutta toisaalta AMG mersun mukavuus myös kiinnostaa. Hyvä puoli on se, että minulla ei hankinnnan kanssa niin kiire ole, ettenkö kerkeisi rauhassa ja maltilla katsoa eri vaihtoehdot läpi.
Re: Nettiauton C32 AMG
Jätä mese kauppaan. Saat kuitenkin kuskata sen maalarille ruosteiden takia jo parin ekan pesun jälkeen kun olet löytänyt kaikki alkavat ruostepaikat. Varsinkin noissa pre-facelift malleissa ei maali pysy millään kii pellissä ja ihan saletisti pohjan kaikki saumat ovat ruskeana. Oma facelift S203 oli "virheetön" päällepäin, mutta niin se luottomaalari siitäkin löysi pienet korjattavat jutut kun tarkastutin tuon vehkeen ennen talvea. Kolme ovea piti fiksata sen alareunassa olevan muovilistan alta. Yks ove etunurkka oli vähän ruskea sauman päältä, mutta uusiksihan se koko oven helma meni, kun ruoste oli hiipinyt maalin alla päälipuolellekin. Päällepäin sitä ei nähnyt mistään... Itse olin henkisesti jo varautunut noihin ja homma ei tullut yllärinä. Audin kanssa ei näistä jutuista tartte murehtia. Toisaalta audissa haisee skoda sisällä
Joka aamu joudut perusteleen itselles, mikä siinä on niin paljon parempaa kuin muissa vaggineissa vaikka ne on kasattu ihan samoista osista. Myönnettäköön että q-audeja on itsekin tullut katseltua. Ilman tuota q:ta voi vaikka ostaa pasuunan...

W204 C180K avantgarde -myyty-
Re: Nettiauton C32 AMG
Kiitti vinkistä koskien ruostetta. Jonkin verran olen foorumia selannut ja huomannut, että moni muukin on maininnut asiasta. Tällä hetkellä kurvaillaan Seatilla, joten kyllä siinäkin kovasti on Vag-autojen tuoksua ilmassa, enkä sitä millään tavalla paheksu.
Jotenkin olen ehkä hieman totuttautunut jo siihen, että kaikki konsernin autot tulevat samasta muotista. Toiseksi, mikä puoltaan Audin suuntaan on sekin, että Vag-Com löytyy omasta takaa ja se, että varaosien saanti on helpompaa (tuttu tukkumyyjä). Passat olisi erittäin varteenotettava vaihtoehto jos R36:nen ei olisi niin hintava.

-
- Mersumies
- Viestit: 1558
- Liittynyt: Ti 30.01.2007 18:36
- Paikkakunta: oulu
Re: Nettiauton C32 AMG
Ei tule saksastakaan paljon halvemmaksi,samoilla kilsoilla 10000-13000 euroa ja autovero 7000-7500 +haku tai rahti ym. kulut, eikä varmaan tuo myytävän suomiauton myyntihintakaan ole apteekin hinta. Saattaa 20 tarjouksella olla omistaja. Lisäksi autossa kuluttajasuojan antama turva. Nimittäin jos kilahtaa silloin maksaa nuissa erikoisautoissa!JTI kirjoitti:Ko yksilöstä ei ole tietoa, mutta Suomi-autolla joka ei ole puhdas kesäautomalli niin 12tkm/v * 10v haisee... Jos ajattelit laittaa suunnilleen tuon verran rahaa ko malliin ja niin hae ehdottomasti Saksasta.
Nuita kilsoja en mitenkään ihmettele,joka tuommoisen aikoinaan Veholta ostanut,saattaa ostajalla olla muutakin tekemistä kuin ajella C-mallin mesellä, tai ainakin syytä epäillä. Omassa kinnerissä 8vuotta ja 101000km
S213 220CDI,Sprinter W910 Retkeilyauto, BMW R1200RT,Entiset W221 320CDI, CLS 350CDI 4-Matic, E320CDI W211,E300 Hybridi S212, E350CDI W212,Sprinter 906 211 C220CDI 203,124 T300TD-4Matic, 190B ja 123 240D
Re: Nettiauton C32 AMG
Pomminvarma en ole, mutta luulen tietäväni että auton osti uutena eräs kaverini, Teemu XXXXX. Näitä Veholta ostettuja kun ei varmasti montaa ole. Jos tämä on hänen autonsa kilsat pitävät paikkansa, kaveri asuu keskustassa ja kävelee yleesä töihin. Eikö nimi löydy jostain papereista ? Voi olla myös firman nimellä (henkilöstövuokraus) jos saat selville ja etunimi tai firma edellämainittu ota yhteyttä niin soitetaan.
Spoonie kirjoitti:Tervehdys kaikille tasapuolisesti!
Onko kenellekkään tämä yksilö kenties tuttu? Mietinnässä olisi auton vaihto ja ko. auto on yksi mahdollisista vaihtoehdoista. Kaikki tieto yksilöstä on enemmän kuin tervetullutta. Oikeastaan ainoa miinus varustelussa pelkän ilmoituksen perusteella on xenonien puute omasta mielestäni.
Toisena vaihtoehtona on tietenkin, että haetaan Saksasta auto (väri sitten on kyllä musta) ennen kuin autovero nousee.
Janne
S204 CDI AMG
W209 240 CLK
W209 240 CLK
Re: Nettiauton C32 AMG
Selvitetty. Auto ei ole sama, kaverini autossa oli xenonvalot. Ei apuja, sori.
S204 CDI AMG
W209 240 CLK
W209 240 CLK