ABS-valo syttyi

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
AJ
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 94
Liittynyt: Su 14.03.2004 17:17
Paikkakunta: Pori

ABS-valo syttyi

Viesti Kirjoittaja AJ »

ABS-valo syttyi tänään pienen ajomatkan jälkeen. Teki saman viime talvena kovalla pakkasella, mutta korjaantui itsekseen samana päivänä. Mistä alkaisi etsiä vikaa, sulake oli ehjä. Niin ja auto on w201 190E -84.
Viimeksi muokannut AJ, Su 04.07.2004 20:34. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
dealer
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 18219
Liittynyt: Su 04.01.2004 14:30
Paikkakunta: Haapavesi

Viesti Kirjoittaja dealer »

Mittaa anturien vastukset liittimistä ja jos ne on OK eli 700 ohmin paikkeilla niin irrota anturit ja puhdista reiän kautta hammaskehät.
wiimax.fi
oopee
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 18
Liittynyt: Pe 07.11.2003 23:36
Paikkakunta: Stuttgartin kupeessa...

Viesti Kirjoittaja oopee »

...ja jos viela ongelmia, niin putsaa Absin kaikki liittimet ja CRC:ta peraan...Omassa tuonti 190:ssa oli hapettunut liittimet ja abs-valo kummaili hyvinkin satunnaisesti.
Avatar
spede10
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1134
Liittynyt: Ti 27.04.2004 13:46
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja spede10 »

Elikkäs lährin liikenteeseen eilen ja Abs valo jäi palamaan ja jenkapuntari nolliin sekä kierrokset tyhjäkäynnillä tuntui pienemmiltä kuin ennen vähän ajettuani valo sammui ja jenkapuntarikin heräs...
Onko jännitteensäätäjässä vikaa vai muualla????olis tarvinnu mitata latausjännite kun se oireili niin olis tienny heti...

_________________
W124 300D automatic -85/88 Täysnaku...
Sprinter 208CDI -00
609D -91
"ei o riisselin voittanutta"
Käkisalmen Quattro -> Lada 1200L -89

Takaisin alkuun


jorma-k
Asiantuntija



Liittynyt: 12 Jou 2003
Viestejä: 383
Paikkakunta: Jyväskylä
Lähetetty: Lau 03.07, 2004 18:38 Viestin aihe:

--------------------------------------------------------------------------------

Ilmeisesti ei mitään vikaa, vaan "pelastautumisohjelma" raksi alijännitteen vuoksi tarpeetonta virrankuluttajaa pois käytöstä.
Jos ajat pääasiassa lyhyitä keikkoja, niin ulkoilutat autoasi vähän pitemmällä lenkillä. Tai jos "vika" toistuu, niin käy mittauttamassa laturi. Jos se on kunnossa, niin akkusi alkaa tulla eläkeikään.

_________________
Haluan isona ruuvimeisselinkuljettajaksi
W124 250 TD

Takaisin alkuun


spede10
Vakiokalustoa



Liittynyt: 27 Huh 2004
Viestejä: 65
Paikkakunta: Asikkala
Lähetetty: Lau 03.07, 2004 21:09 Viestin aihe:

--------------------------------------------------------------------------------

jorma-k kirjoitti:
Ilmeisesti ei mitään vikaa, vaan "pelastautumisohjelma" raksi alijännitteen vuoksi tarpeetonta virrankuluttajaa pois käytöstä.
Jos ajat pääasiassa lyhyitä keikkoja, niin ulkoilutat autoasi vähän pitemmällä lenkillä. Tai jos "vika" toistuu, niin käy mittauttamassa laturi. Jos se on kunnossa, niin akkusi alkaa tulla eläkeikään.


Tuo vaikuttaisi ilmeiseltä.
Lähteekö lataamaan tyhjäkäynnillä? Jos ei, niin vika voi olla myös laturin johtojen huonossa kontaktissa. Nyppäse johtoliitinpaketti irti ja paina takaisin.
Seuraavaksi voit sitten tarkistaa laturin jännitteensäätäjän. Jos hiilet ovat loppu, niin osta uusi paketti. Ei maksa kuin 20-25 egeä.



Tuohon jatkan vielä, että latauksen merkkivalo EI PALA, jos kontakti on huono.
Tarkistelehan em. asiat ja pistä vaikka viestiä, auttoiko.
-----------------------------------------------------------
MB C 240T (W202)
Audi A4 Avant quattro 2.0 TFSI
AJ
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 94
Liittynyt: Su 14.03.2004 17:17
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja AJ »

Kiitos vihjeistä, täytyy aloittaa tuolla laturin testauksella.
Avatar
Tipi
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 180
Liittynyt: Su 09.11.2003 18:41
Paikkakunta: Tampere

ABS -valo yms.

Viesti Kirjoittaja Tipi »

Jeps eli eilen hesasta tampereelle rullatessani sammui ensin mankks -> ihmetys suuri, sitten syttyi ABS-valo -> Mitä hel**** ??? Sitten himmeni kaikki valot, pyyhkijä liikkui juuri juuri ja siten ei toiminut enää edes vilkku :lol:

No sain ajettua akku-liikkeeseen tulos: akku ok, laturi ei lataa.
300 tkm tuli juuri matkalla mittariin joten ilmeisesti hiilet ??
Noh nyt auto seisoo pihassa ja MÄ OLEN ihan peukalo noissa korjauksissa,
kukas tai missäs saisi tampereella pikana kätevästi ja äkkiä korattua tuon laturin ? Keikkaa puskee taas ensi viikoksi joten pitäis menopeli olla kohta kunnossa :oops:
W211320CDI
ex-W210270CDI
ex-W124300D
Avatar
Kaapo
Valvoja
Valvoja
Viestit: 3800
Liittynyt: Ti 11.03.2003 08:38
Paikkakunta: Tampereen talousalue

Re: ABS -valo yms.

Viesti Kirjoittaja Kaapo »

Tipi kirjoitti: 300 tkm tuli juuri matkalla mittariin joten ilmeisesti hiilet ??
missäs saisi tampereella pikana kätevästi ja äkkiä korattua tuon laturin ? oops:
Omalla kohdalla olivat oireet toissa talvena aivan samanlaiset. Tuossa tapauksessa laturi on kunnossa, mutta johto juuresta irti. Senkin kytkennän voi piruuttaan tarkastaa.

Periaatteessa laturihomman voi tehdä mikä tahansa autosähkökorjaamo tai tavallinenkin paja. Laturit ovat - tai pitäisi olla - kaikille aivan peruskauraa.
Ainakin Lempisen Autosähkö ja Tampereen Autosähkö kehuvat olevansa erikoistuneita Bosch-pajoja.
Sillä nyt usuttelen kysymään noista, että jos kiire on, niin vie pirssi sinne, missä ensin on tilaa.
Kroonisen tiedon perusteella Tampereen seudun mersuhovimönttöörit l. vänttiset, helmiset, uotilat ja muut kumppanit omaavat aika mittavat jonot.
Exät: W114 250, W123 200D, W123 240D, W124 230E

- V126 300 SEL '89
- W140 S300 turbodiesel '98
- W460 230GE '85
Avatar
Tipi
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 180
Liittynyt: Su 09.11.2003 18:41
Paikkakunta: Tampere

Löyty

Viesti Kirjoittaja Tipi »

Siis korjaaja, eli vakikorjaaja (helenius) lupasi katsoa tänään jossain vaiheessa
ja vara-akulla sainkin pirssin ajettua sinne heti aamusta. But thanks noista muistakin korjaamovinkeistä jos joskus ei "pika-aikaa" saakkaan.
W211320CDI
ex-W210270CDI
ex-W124300D
Vastaa Viestiin