SLK 230kompressor Eatonin m62 hihnapyörän pienentäminen?

Asiaa ahtimista ja ahtamisesta.
Vastaa Viestiin
Nokelainen
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 48
Liittynyt: Pe 15.05.2009 13:14
Paikkakunta: Helsinki

SLK 230kompressor Eatonin m62 hihnapyörän pienentäminen?

Viesti Kirjoittaja Nokelainen »

1 ylinmääräinen ahdin lyötyisi hihnapyörineen hyllystä (Kerkesin jo vähän portatakkin ahdinta :D )... Kiehtoisi virittää moista rassia. Kuinka paljon ahtimen hihnapyörästä pitäisi jyrsiä, että saisi 0,8 ahdot? Ja se viritys kampiakselin päähän ei kiinnosta (Liikaa heittoa /en halua että muut apulaitteet pyörii nopeammin). Neuvokaa viisaammat. Onko moisessa touhussa edes mitään järkeä?
Avatar
tomant
Mersumies
Mersumies
Viestit: 3966
Liittynyt: Ti 06.06.2006 00:50
Viesti:

Re: SLK 230kompressor Eatonin m62 hihnapyörän pienentäminen?

Viesti Kirjoittaja tomant »

Tarkkaa mittaa on paha sanoa. Alkuperäinen antaa noin 0,5 bar ylipainetta eli 1,5 bar painetta ja tavoite on 0,8 bar ylipainetta eli 1,8 bar painetta. Periaatteessa kompressorin hihnapyörän halkaisija pitäisi olla noin 1.5/1,8=0,833 kertaa alkuperäinen halkaisija (jos ahdetun ilman lämpötila ja ahtimen kitkahäviöt pysyvät suunnilleen samoina?). Eatonin M62:sen hihnapyörässä on magneettikytkin, joka irrottaa tyhjäkäynnillä ja pienellä kuormalla ja kierroksilla. Magneettikytkin voi aiheuttaa vaikeuksia pienennyksen yhteydessä ja pyörä pitää ehkä korvata kiinteällä. Uudemmassa M45-ahtimessa 2000-luvun kompressorimalleissa ei käytetä magneettikytkintä, vaan siinä on kiinteä hihnapyörä, joka pyörii jatkuvasti ja painetta ohjataan pelkästään bypass-venttiilillä.
tomant
Kiihdytin 190E 201.024 Kuva1,951 - 13,077 / 171,51
Käyttöautot C180 203.035, C230 T 202.083 ja 309D 602.417, edellinen C200 202.020
volfram
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 98
Liittynyt: Ti 13.07.2010 10:17
Paikkakunta: Vantaa

Re: SLK 230kompressor Eatonin m62 hihnapyörän pienentäminen?

Viesti Kirjoittaja volfram »

Chao

Suosittelen ostamaan sen isomman pyörän ja unohtamaan ahtimen pyörän modaukset.

Itselläni on kiinni Kleemanin pyörä ja kivasti toimii ja puskee. Tuossa juuri vedätin Leonin kanssa kilpaa joka oli lastutettu- -> jalkoihinhan se jäi :thumbup: :twisted: itsellä vielä cabriolet niin painoeroakin on reilusti.
Löydät eeebaystä aftermarket rullia.
Jos muuttelet noita niin muista laittaa yhen asteen kylmemmät tulpat,,jottei hajota konetta. + sitten ajelet vaan 98 bensalla.

Kone näissä pitäs kestää jotain 1.5 baaria vakiona. - > ropakon takana näihin on myyty joskus pakokaasuahdin sarjoja... - > tekis itsellä mieli laittaa isoa ahdinta kylkeen.. tosin projektina maksas varmaan sen 4 donaa. -> melken samalla rahalla saa jo AMG:tä.

T.Raipe.
Vastaa Viestiin