tuossa katselin vähän aika sitten että imuputken välistä (mikä kulkee venttiilinkopan ylitse) vuotaa imusarjan puoleisesta liitoksesta, otin sitten sen putken pois ja yllätyksenä tulikin että putken joka seinämillä on noin 1.5cm paksu kerros öljymoskaa, mikäs tähän voisi olla syyllinen? olisiko turbossa niin paljon välystä jo aikojensaatossa muodostunut? ja millähän tuota sontaa sieltä saa parhaiten pois? tekniikka on siis täysin alkuperäinen. ei varmasti hyvääkään tee jos tuolta irtoilee isoja paloja öljymoskaa ja lähtee kiertoon
Miten lie huohotin sulla tossa eli sietä voi tulla se musta muttei turbosta ja sitten päittäisväljää ei saa olla ,säteittäistä kylläkin mutta ei niin paljoa että kampeamalla nahkeutuu pyöriminen.Pesän reunoilla ei saa olla kosketus jälkiä.
Kauheasti nämä kestää eli jos öljyä ei syö ja päittäine ei ole väljää niin ajele rauhassa etiäpäin.
-w124 230e sedan
-w124 230e coupe
-c203 200k kompressor
atlas kirjoitti:Miten lie huohotin sulla tossa eli sietä voi tulla se musta muttei turbosta ja sitten päittäisväljää ei saa olla ,säteittäistä kylläkin mutta ei niin paljoa että kampeamalla nahkeutuu pyöriminen.Pesän reunoilla ei saa olla kosketus jälkiä.
Kauheasti nämä kestää eli jos öljyä ei syö ja päittäine ei ole väljää niin ajele rauhassa etiäpäin.
en sen enemmälti huohotus letkuja katsellut mutta alkuperäis mallisesti luulis menevän. juu öljyä ei kyllä syö yhtään öljynvaihto välillä. 440tkm ajettu. pitää tuota turboa tarkastella kuhan tallille pääsee.
Onko moottorissa pakokaasukierrätys eli EGR? Alipainekello turbon yläpuolella? Voisiko moska olla sen syytä? Huohotushan menee ikävästi tuloilmaputkeen.
Näissä merkeissä
----
2008 R 320 CDI L 4Matic
2000 E 430 T 4Matic
1994 E 300 Turbodiesel T 4Matic
1990 300 CE
1990 260 E 4Matic
1982 W123 siena rot punaisia verhoilun osia myytävänä
www.classicdata.fi
Timo L. kirjoitti:Onko moottorissa pakokaasukierrätys eli EGR? Alipainekello turbon yläpuolella? Voisiko moska olla sen syytä? Huohotushan menee ikävästi tuloilmaputkeen.
enpäs muista tuotakaan mutta vuosmalli 1995 joten luulis omaavan egr:än?! onko sille mitään tehtävissä?
Näissä merkeissä
----
2008 R 320 CDI L 4Matic
2000 E 430 T 4Matic
1994 E 300 Turbodiesel T 4Matic
1990 300 CE
1990 260 E 4Matic
1982 W123 siena rot punaisia verhoilun osia myytävänä
www.classicdata.fi
Timo L. kirjoitti:On tehtävissä. Tulpataan venttiilin letku ja lukitaan ilmamittarin läppä auki-asentoon. Tsekkaa http://www.mersuforum.net/forum/viewtop ... 33#p793933" onclick="window.open(this.href);return false; .
jep kiitoksia timo!
Kyseiset operaatiot on nyt suoritettu kun jaksoin perseeni raahata tallille ei ollut turbossa yhtään päittäis välystä ja pystyttäis suunnassa todella todella vähän, veikkaan että turbo olisi uusittu jossainvaiheessa elämänkaartaan.
Milläs tuota sikamassan oloista öljymoskaa sais parhaiten puhdistettua tuolta putkesta? annoin töhöllä sille lämpöä ja kyllä sieltä juoksevana jonkun verran alkoi tiputtaa mutta ei kehtaa kauheesti sen kanssakaan paasota.
Robin Packalen kirjoitti:puhdistettua tuolta putkesta?
Se ei sitten pelkän imuputken puhdistus auta ei sitten yhtikäs eikä mitään, jos et putsaa imusarjaa sitten kans. Se on oleva myös tukossa.
no aivan varmasti on tukossa, imusarjaan palaan kyllä kuhan ensiks saan imusarjan tiivisteet. mut edelleen palataan asiaan eli milläs nötkötillä tuota olis hyvä putsata??
Tuntuis vaan että ihan vähän sinistä tutskuttas rööristä pihalle, leimakin olis edessä.