Kokematon pyytää kohteliaasti vastausta !

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
mebe
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 8
Liittynyt: Ti 13.04.2004 17:35

Kokematon pyytää kohteliaasti vastausta !

Viesti Kirjoittaja mebe »

Autona 250D -86. Mitä öljyä moottoriin. paksua vai synteettistä.
Voioo perään laittaa paksumpaa tavaraa ja estääkö se huutamisen, siis perän vai vaihdanko koko perän. Millähän hinnalla asd-periä voisi suomesta saada.

Huoltomies ei suostunut laitamaan oikein paksua öljyä moottoriin ja päädyimme sitten puolisynteettiseen ??

Itse laitoin tuohon asd-perään samaa vihreätä öljyä mitä citroen käyttää siinä "nousevassa perässä". Tietenkin siihen säiliöön, joka on moottorin puolella, etten varsinaiseksi perän öljyksi. Siis oletteko käyttäneet jotakin paksua dieselöljyä moottoriin vai kuinka. Kiitos jo etukäteen vastauksista.
Palstana tämä on hyvin asiallinen.
Avatar
dealer
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 18047
Liittynyt: Su 04.01.2004 14:30
Paikkakunta: Haapavesi

Viesti Kirjoittaja dealer »

Synteettistä esim. 5w40 koneeseen.
Onko joku ongelma vai miksi ajattelit "paksumpaa"?

Öljyllä ei taida huuto asettua perästä.

ASD säiliöön ei laiteta sammakon verta vaan ZH-M hydrauliikkaöljyä.
wiimax.fi
Avatar
jorma-k
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 711
Liittynyt: Pe 12.12.2003 10:34
Paikkakunta: Jyväskylä
Viesti:

Re: Kokematon pyytää kohteliaasti vastausta !

Viesti Kirjoittaja jorma-k »

mebe kirjoitti:Itse laitoin tuohon asd-perään samaa vihreätä öljyä mitä citroen käyttää siinä "nousevassa perässä". Tietenkin siihen säiliöön, joka on moottorin puolella, etten varsinaiseksi perän öljyksi.
Citikkahan on etuveto, joten Mebe ei tarkoittanekaan "peräöljyä" vaan hyrauliikkaöljyä, jolla sitikan peräkorkeutta nostetaan/lasketaan.
Siinä tapauksessa lisäsit hydraulinesteen ihan oikeaan paikkaan.

Perän vollotus johtuu kuluneesta hammastuksesta, josta selviää vain osia tai koko perän vaihtamalla; vollotus vain pahenee aikaa myöten.
Jotkut "vollotukset" ei tulekaan perästä, vaan joku muu paikka resonoi sopivalla nopeudella. Vetonivelet tai pyöränlaakerit (ääni yleensä nousee tai laskee kaarteissa), kardaanin keskilaakeri tai nivelet (yleensä pikemminkin jurisee kuin vollottaa) jne.
Haluan isona ruuvimeisselinkuljettajaksi [img]http://www.my-smileys.de/smileys2/autofahrer.gif[/img]
[url=http://kotisivu.mtv3.fi/mb250td][b]BlueLady[/b] W124 250 TD[/url]
Vastaa Viestiin