w201 tyhjäkäynti vika (alipaineventtiili?)

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Avatar
pavee
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 87
Liittynyt: La 20.08.2011 22:47

w201 tyhjäkäynti vika (alipaineventtiili?)

Viesti Kirjoittaja pavee »

Mikähän mahtais olla vikana mersussa, kun kylmänä tyhjäkäynti kierrokset pyörii siellä +2000rpm? Helpottaa vasta kun auto on lämmin, siis n. 15min ajon jälkeen. Konehan on 2l bensa, pierbugin kaasuttimella.

Tyhjäkäynnin alipaine venttiiliä koitin säädellä, säätö ei auta. Kun taas kaasuvipua painaa sormella "nolla" asennolla nolla suuntaan, eli alipaineventtiiliä päin, niin alipaine venttiili alkaa säätää tyhjäkäyntiä niinkun kuuluukin. Vaikka alipaineventtiilin "säätömutteria" kiertää aukipäin (lähemmäs kaasuvipua), ei vaikuta mitään. Eikä toiseen suuntaan.

Vika viittaa erittäin vahvasti siihen alipaine venttiiliin, ja kaasuvivun toimintaan. Kun käynnistää ja ei hipaise kaasuun, tyhjäkäynti on normaali. Hetikun kääntää vähän kaasuvipua, tyhjäkäynti jää taas +2000rpm. Lämpinä laskee sinne 1000rpm. Onko siis alipaine venttiili viallinen, miten? Letkut yms. ehjiä. :eh:
Vastaa Viestiin