Noniin elikkäs tuli tuossa hommattua ensimmäinen diisseli mersu ja -98 300td väyrynen tuli laitettua ja saman tien pitäisi lisää voimaa saada.Tavoitteena olisi joku +220hp. Tuo vakio turbo kannattaa varmaankin vaihtaa ensimmäisenä isompaan kun oli niin onnettoman kokoinen mutta mikä tilalle? tarkoituksena olis että vakio pumppu riittää ja ettei mitään sen suurempia muutoksia tarttis tehdä eli toisinsanoen turbo ja ohjelma. Ja pakosarjasta sen verran että kelpaako se vakio kun vain vaihtaa laipan? kun ilmeisesti tuohon vakio laippaan ei moni muu turbo sovi? Tuossa jostakin lueskelin että holsetin hx35 tai garretin gt32 olis hyviä vaihtoehtoja mutta mikä sinne olis järkevin hommata ja mitä siinä pitää huomioida kun noissa väyrysissä on vissiin alipaine ohjattu hukkaportti? Kuinkas vakio välijäähdyttimen kohtalo? Ja tosiaan kun tuonkin laitoksen papereissa komeilee tuo kirous "vähäpäästöinen" niin mahdollisimman alkuperästä vastaavan näkösiähän sais nuo muutoksen olla ettei inssi niitä huomaisi mutta sitä murehditaan myöhemmin
Kaikki vinkit otetaan vastaan kun ei näistä diisseleiden ruuvaamisesta ole minkäänmoista kokemusta
alkup turbo todella pieni mutta 400nm ja 220hp saat kun vaihdat paremman välijäähdyttimen ja ohjelmoit hyvässä paikassa siten että egr poistetaan myös.
sopivan kokoisia kiinajäähdyttimiä löytyy melkein suoraan. maksaa biltemassa esim 59euroa ja jää niin hyvin piiloon ettei näy kuin röntgenillä. olikojan mitat jotain 300x180x65 tai jotain sinnepäin
jolavi kirjoitti:alkup turbo todella pieni mutta 400nm ja 220hp saat kun vaihdat paremman välijäähdyttimen ja ohjelmoit hyvässä paikassa siten että egr poistetaan myös.
sopivan kokoisia kiinajäähdyttimiä löytyy melkein suoraan. maksaa biltemassa esim 59euroa ja jää niin hyvin piiloon ettei näy kuin röntgenillä. olikojan mitat jotain 300x180x65 tai jotain sinnepäin
No niinpä näytti olevan biltemassa 57e välijäähy mitat 140 x 550 x 65 että kyllä se ainaki paremmin pitäs sillä hengittää kun tuolla vakiolla ja hintakaan ei ollu paha. Pitääpä hakea semmonen nyt ainakin aluksi tuohon ja vähän miettiä tuota turbon kohtaloa jos kerran tuosta vakiostakin olisi mahdollista sen verran saada irti Paljonkohan tuosta vakio ahtimesta saa irti jos ottaa kaikki irti ja mihin pumppu piisaa? Eli onko tuo 220hp käytännössä maximi mitä tuosta vakioturbosta saa irti jos sen jäähdyttimen sinne vaihtaas ja ohjelman teettäis. Tietysti lastulla enemmänkin sais voimaa tulla mikäli se on mahdollista.