
öljynpaine
öljynpaine
Elikkä missähän mahtaa olla vika kun tein om601 koneeseen kone remontin jossa samalla asensin 300 turbon kanget ja männät ja öljysuihkut männille ja turbon öljypumpun rattaan ja nyt ois paketti kasassa mutta ei nosta öljyn paineita yhtään, ei tuu suodattimelle öljyä eikä kannenpäähen öljyä? Nyt kaipailis vähä neuvoja! 

Re: öljynpaine
pumppu kuiva-> se kavitoi=sutii tyhjää. kaajat sinne vaikka 5 litraa ylimmääräistä öljyä ja kokeilet käymään ÖLJYNPAINEMITTARIA SEURATEN.
sitten kun alkaa tekemään painetta, sammutat auton ja ylimääräinen öljy pois
sitten kun alkaa tekemään painetta, sammutat auton ja ylimääräinen öljy pois
w201 om605
Re: öljynpaine
Ei auta aina sekään mulla oli om605 koneessa melkein 15 litraa öljyä, muttei lähteny pumppu nostamaan. Vasta sitten kun ruuvasin suodatin jalan irti lohkosta ja pyöräytin konetta startilla sen verran että ruiskaisi öljyä ulos, jonka jälkeen jalka takaisin rupesi paine nousemaan. Se suodatin jalan ja lohkon välissä oleva takaisku joskus kuivana tarttuu kiinni ja pumppu ei jaksa ilmaa täynnä ollessaan sitä avata.
Muualla nimimerkillä Turbiini
87 s124 300td ja Toyota
87 s124 300td ja Toyota
Re: öljynpaine
joo suodatin jalka irti ja pyöräytät startilla tai kaadat sinne pumpulta tulevaan kanavaan öljyä.
ei auttanu mullakaan vaikka laitto koneeseen liikaa öljyä.
ei auttanu mullakaan vaikka laitto koneeseen liikaa öljyä.
Re: öljynpaine
Kyllähän tuo nyt nosti öljyt ku laitto vähä ylitäytölle ja laitoin raakasti vaan käyntiin noin 10s kävi ja rupes paineet nouseen 
