Auto: CLK w208 Cabriolet.
Tausta: Se perinteinen hydrauliikka moottorin rele meni jumiin ja katon hydrauliyksikön sähkömoottori kävi niin kauan että suli.
Korjattu: Sähkömoottori vaihdettu. Ja sähkömoottori todettu että se toimii. Modasin SLK:n sähkömoottorin koska se oli melkeen samanlainen ja niitä sai noin 150e:llä. Moottori pyörii kun antaa virtaa suoraan akulta. + sulakkeet vaihdettu ja tarkastettu.
Ongelma: Mitään ei tapahtu vaikka kaikki osat on vaihdettu. -> Star antaa koodeiksi > B1646 Rollover bar switch S83, Signal > 25S Nämä tarkoittavat sitä että vika on joko niskatukien katkaisimessa -> siinä joka nostaa tukia keskikonsolissa tai sitten vika on katon ohjainyksikössä. -> Katkaisija maksaa noin 20e. ja ohjainboksi 200e.
Ensin ongelmana oli se että pääntuet olivat ylhäällä eikä katto toiminut sen takia- > nyt sain manuaalisesti pääntuet alas mutta siltikään katto ei inahdakaan .> eli katon moottori ei saa virtaa. -> Niskatukien resetointi ei jostakin syystä onnistu.. .> 10s niskatukien nappia alhaalla ja pitäs kuulua klick,. mutta ei vaan kuulu. (eli onkohan nappi sittenkin rikki) -> Joten voipi olla että ohjainboksi kuvittelee tukien olevan ylhäällä ja sen takia katto ei aukea. Tosin pääntukien pitäs mennä alas / toimia napista oli katto ylhäällä tai ei. -> Pääntuet liikkuvat hydraulipumpulla johon vaihdoin sen sähk.moottorin.
Pääntuki nappia painaessa alas / ylös kuuluu klick. Klick kuuluu hydrauliyksikön sähkö venttiileistä jotka ohjaavat hydraulinesteen kulkua. -> jos pumppu pyöris niin niskatuet laskis ja nousis. -> Kun sain pääntuet alas niin ne nousee napista -> jousivoimalla, mutta eivät mene alas tietenkään ilman hydrauliikkaa. -> Joten tästä voi päätellä että virta kulkee napista, mutta ei resetoi tukia. Vaikee juttu.. .
Nyt kyselenkin että olisiko jollakin antaa lainaan tuota katon ohjainboksia. ? vaikka korvausta vastaan. ? Haluaisin testata onko vika siinä, etten turhaan osta. -> Katkaisija on tulossa, mutta kyselen jo varmuudenvuoksi tätä etupeltoon. Asustelen Helsingin lähellä, jos boxi löytyy niin voin vaikka ajella sun kulmille ja testata paikanpäällä.
Olen lukenut kaiken mahdollisen aiheesta, mitä netti tarjoaa, voisin varmaan ruveta Vehon "cabriolet mekaanikoksi"
Toivottavati tästä kirjotuksesta on apua jollekin toiselle.
:T:raipe


