'02 Sprinterin lukot temppuilee

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
cdb
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 17
Liittynyt: Pe 27.08.2010 09:11
Paikkakunta: Rajamäki

'02 Sprinterin lukot temppuilee

Viesti Kirjoittaja cdb »

Osaisiko kukaan auttaa Sprinterin keskuslukituksen kanssa ... Sprinterin lukitus on alkanut viisastelemaan oikein kunnolla, ovia lukittaessa lukot menevät ensin kiinni ja noin sekunnin kuluttua aukeavat taas - tämä riippumatta lukitaanko ovia kaukona tai perinteisesti avain lukkosylinterissä. Ainoa tapa saada ovet lukkoon on pitää avainta lukossa lukitusasennossa sen aikaa, että ovet tajuavat mennä uudelleen lukkoon - liekö kovin terveellistä lukon servoille ? Tämän lisäksi takaovi ei mene enää ensinkään lukkoon, ovi kyllä napsahtaa lukkoon pienen kikkailun jälkeen kuten muutkin ovet, mutta kahva valitettavasti avaa oven kaikesta huolimatta. Tämä alkoi samaan aikaan kuin muutkin oireet.

Autossa on lisäksi kojetaulussa keinukytkin, josta pitäisi voida kytkeä ruuman/kaikkien ovien automaattinen lukitus päälle/pois kun nopeus ylittää 15 km/h. Se on mahdollisesti lakannut toimimasta samaan aikaan kuin ovien lukitus alkoi temppuilemaan, en tiedä onko tällä jotain yhteyttä asiaan.

Mikä tuossa mahtaisi olla vikana, tai mistä vikaa kannattaisi alkaa edes etsiä ?
Nacho Libre
karppinen
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 92
Liittynyt: Ke 10.02.2010 20:23
Paikkakunta: iisalmi

Re: '02 Sprinterin lukot temppuilee

Viesti Kirjoittaja karppinen »

Täällä ollut samantyylistä ongelmaa. Vika siinä että liukuoven valokytkimen maadoitusjohto ottaa maihin. Eli auto luulee että ovi on auki vaikkei ole.
En ole vieläkään paikallistanut missä vuoto on. Toiminut kuitenkin yleensä oikein. Sateella useemmin temppuilee
Sprinter 316 -05 & -06
Avatar
miksu.s
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 369
Liittynyt: La 03.07.2004 21:47
Paikkakunta: kouvola

Re: '02 Sprinterin lukot temppuilee

Viesti Kirjoittaja miksu.s »

Vikaa kannattaa lähteä etsimään takaoven lukosta. Takaoven paneli irti niin näät sen lukkosysteemin. Eräässä sprintterissä oli sama homma.
Muistaakseni se oli vaan irronnut jotenkin kiinnityksestään.
W220 500 -01
CLK 320 -00
SL500 -92 kesälelu
Ex 300ce24 -92
ex 260E -91
Avatar
Arto N
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 362
Liittynyt: Ti 01.06.2004 14:57
Paikkakunta: Tampere

Re: '02 Sprinterin lukot temppuilee

Viesti Kirjoittaja Arto N »

En tiedä päteekö 312D -ohjeet mutta mulla oli takaoven lukkosylinteri jumissa ja se esti takaoven lukkiutumisen ja samalla sotki keskuslukon toiminnan. Uudella sylinterillä kaikki pelasi taas hyvin.
<-- Tämä projekti ensin
W124 250 TD -92
Ex w123 240 D -80
Vastaa Viestiin