124 230CE ilmanputsari ja satunnainen huono käynti

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
tosca
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 5
Liittynyt: Pe 14.04.2006 15:45
Paikkakunta: Loimaa

124 230CE ilmanputsari ja satunnainen huono käynti

Viesti Kirjoittaja tosca »

Joudun nyt valitettavasti aloittamaan tästä uuden ketjun. Jonkin verran sain kyllä hakutuloksia W124 230CE käyntihäiriöihin ja nykimiseen liittyen, mutta ilman tarkempaa selostusta mikä osa on mikäkin niin ei osaa lähteä vielä vikaa etsimään.

Vika: auto nykii kiihdytettäessä. Pienellä kaasulla vähemmän ja isommalla kaasulla hieman enemmän. Ei kuitenkaan häiritsevästi, mutta samalla tuntuu, että myös tehoja uupuu. Kulutusta en ole päässyt seuraamaan kun auto ei ole minulla päivittäisessä ajossa. Auton käynnistyvyys on hyvä sekä kylmänä että lämpimänä, mutta joskus ns. puolilämpöisenä käy vain hetken ja sammuu (esim. valoihin). Kaasua painamalla pysyy käynnissä ja myös käynnistyy uudelleen hyvin.

Autoon vaihdettu toistaiseksi vasta öljyt ja ilmansuodatin. Tarkoitus vaihtaa vielä tulpat, johdot, bensansuodatin, virranjakajan kansi ja mitäs muuta sitten kannattaisi?

Lisäksi öljynsuodatinta vaihtaessa irrotin tuon ilmanputsarin kotelon pois edestä kokonaan ja sitten heräsikin yksi kysymys lisää:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/675 ... usarja.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Kuva

Mikä on keskellä punaisella ympyröity tappi? Tuota varten on ilmanputsarin kotelossa sekä kannessa läpivienti, mutta kanteen ei tule esim. mitään letkua. Ei kai tuo nyt haukkaa ilmaa kannessa olevasta reiästä ohi suodattimen? Tuo imusarjassa oleva läppä vaikuttaa myös hyvin likaiselta (keltainen rinkula), mutta onko normaalia?
Avatar
tomant
Mersumies
Mersumies
Viestit: 3969
Liittynyt: Ti 06.06.2006 00:50
Viesti:

Re: 124 230CE ilmanputsari ja satunnainen huono käynti

Viesti Kirjoittaja tomant »

Tuon tapin keskellä on tyhjäkäyntiseoksen säätöruuvi, saattaa olla tulppa suojana. Seosta säädetään 3 mm kuusiokoloavaimella seos- tai CO-mittarin avulla, kun kaikki viat on eliminoitu.

Tuo ilmalautanen ja ilmakanava kannattaa puhdistaa hellävaraisesti.

Kaikki letkut ja laitoksen pohjassa olevan kumikaukalon kunto kannattaa tarkistaa.

Kunnossa olevan KE-Jetronicin säätö kannattaa tehdä asiantuntevassa korjaamossa tai hyvän asentajan kanssa.

tomant
Kiihdytin 190E 201.024 Kuva1,951 - 13,077 / 171,51
Käyttöautot C180 203.035, C230 T 202.083 ja 309D 602.417, edellinen C200 202.020
Vastaa Viestiin