ssuvik kirjoitti:Ja vaihdekeppi pitää olla penkkien välissä, oli sitte automaatti tai manuaali.
Tästä vähän eri mieltä paljon traktoria ajaneena...vaihdevipu-viiksi on meinaan vähän sama kuin suunnanvaihtaja traktorissa
Toiminto mitä ohjataan on sama mutta tarve hieman eri mittakaavassa: jos traktorilla tehdään vaikka pihatöitä (esim. lumityöt) niin suunnanvaihtajaa saa räplätä alvariinsa... Henkilöautoillessa harvemmin on tarvetta urakkaruuvillekaan.
ssuvik kirjoitti:No joo ihan turha traktoreita sotkea tähän asiaan.
-Joo, tämä foorumi EI ole mikään Volvolandia: http://worldcarslist.com/images/volvo/v ... ort-01.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
-Mutta siltäosin haluaisin puolustaa Mersun paljon parjattua yhdistelmäviikseä lasinpyyhkimille ja vilkuille, että traktorilla (Valtra) ajaneena, en ole kokenut tuota koskaan ongelmana.
Mutta palatakseini autoihin tuleva C-sarja kaupoissa ensi maaliskuussa: http://blog.mercedes-benz-passion.com/2 ... aerz-2014/" onclick="window.open(this.href);return false;
th56307 kirjoitti:Mersullakin tulee muotoilussa aina välillä "aivopieruja". Hyvä esimerkki alkuperäinen 204:n luukku näytön päällä. Mihin ihmeeseen sitä tarvittiin? Kaikki kuitenkin pitivät sitä aina auki, turha ja ruma. Nyt on pakonomainen tarve tehdä näytöstä irtonaisen tabletin näköinen. En ymmärrä.
Faijalla v.2009 w204 comandilla, eikä pidä oikeastaan ikinä sitä näyttöä esillä. Enkä pitäis kyllä itekään. Ainoastaan jos navigoi johonkin. Mihin muuhun sitä näyttöö sitten tarvii, kun radiot, musiikit yms., toimii hyvin näyttö piilossakin? Vai onko siinä jotain hienoo nähdä radioasemakaavio isolta näytöltä loimuttamassa?
Anyway, helvetin typerä toi w205:nkin "tablettimainen" näyttö tossa kojelaudan päällä. *ittu että on ruma asia noin muuten todella upeessa autossa.
useampi vuosi sitten jo moitin tuota "tabia" uudessa A-sarjassa kun se oli kiinteä. silloin vielä toivoin että se olisi ollut irtonainen kun autoa ei ollut vielä virallisesti julkaistu.
http://blog.mercedes-benz-passion.com/2 ... asse-w205/
Tiiserivideo on julkaistu ja ensiesittely tapahtuu Detroitin autonäyttelyssä tammikuussa. Mini-ässältä kovasti vaikuttava uusi C on ennakkotietojen mukaan myös aika kookas, akseliväli noin 2850 mm. Olikos lankussa 2800 mm eli tämän pitäisi olla sisätiloiltaan sitten vähintäänkin samaa luokkaa.
ex S203 C270 CDI -02
ex S210 E220 CDI -01
ex S210 E290 TURBODIESEL -97
ex W124 300E-24 -91
S202 kirjoitti:Miksei se voi olla tyylikkäästi siinä keskikonsolissa soittimessa missä vanhemmatkin comandit
Lainsäädöntö estää nykyisin sen, ajotietokoneen/viihdekeskuksen näytön tulee sijaita kojetaulun yläosassa niin ettei katsetta tarvitse kääntää kovin paljoa alaspäin. Se vanha comandin paikka lienee ollut tähän säädökseen verrattuna liian alhaalla koska nykyisin nämä näytöt mersuissakin on tuolla kojetaulun päällä melkeinpä.
Näytön sijaintihan on kuskille iha hyvä(en tosin tiedä häiritseekö matalalla istuessa näkökenttää ajamiseen). Mutta tuo tablettimainen jälkiasennus ulkonäkö hirvittää. Jonkunlaista kiinteää muotoilua ympärille nii hyvä tulee tai sitten kopioidaan lähes koko kojelauta uudesta Ässästä
On kyllä hieno! Tuo "iPad" on ainoa joka minua pistää silmään. 99% varmuudella faceliftin tullessa näyttö on integroitu koska palaute kentältä niin sanoo. Jätän tuon prosentin varauksen jos homma menee "vain minun kuolleen ruumiini yli" -tyyppiseksi arvovaltakysymykseksi tehtaalla...
AMG:n toimitusjohtaja Tobias Moers myöntää, että suuritilavuuksisien vaparikoneiden aika on ohi ja tulevaisuus on ahdetuissa keskikokokoneissa: http://www.worldcarfans.com/11310216477 ... generation" onclick="window.open(this.href);return false;
Laaksonen kirjoitti:AMG:n toimitusjohtaja Tobias Moers myöntää, että suuritilavuuksisien vaparikoneiden aika on ohi ja tulevaisuus on ahdetuissa keskikokokoneissa: http://www.worldcarfans.com/11310216477 ... generation" onclick="window.open(this.href);return false;
10 vuoden päästä sanovat että keskikokokoneiden aika on ohi ja tulevaisuus on ahdetuissa 0,5l BE bensakoneissa. Jää kyllä ikävä vanhaa 6.3a, kun lotossa voitan niin kyllä mä sellaisen sitten hankin..
"Jos siinä on renkaat tai rinnat niin se tulee aiheuttamaan harmia ja päänvaivaa."
1/1983 300TD Turbodiesel
6/1990 560 SEL 7/1990 300E-24 Automatic
Laaksonen kirjoitti:AMG:n toimitusjohtaja Tobias Moers myöntää, että suuritilavuuksisien vaparikoneiden aika on ohi ja tulevaisuus on ahdetuissa keskikokokoneissa: http://www.worldcarfans.com/11310216477 ... generation" onclick="window.open(this.href);return false;
Saa ollakkin. Olihan audillakin 2,7 biturbo ja mersulla 3.2 kompura. Tossa audin myllyssä hienot ominaisuudet ja kohtuullinen kulutus, seuraavan mallin v8 kunnon juoppo vailla mitään viritysvaraa
Usein ihmetellyt, miksi V8-dieselin tiputus Ässän valikoimasta hyväksyttiin "luonnollisena poistumana", mutta tuon 6,2-litraisen matalaviritteisen (C-mallissa) möhkön perään jotkut jaksavat itkeä. SLS ///AMG "Blackiksessä" moottori pääsi todella oikeuksiinsa.
Mietin vielä tuota itsekin suuresti parjaamaani näyttöä. Onko mahdollista että varaudutaan jo HUDin tuloon ja näyttö on välivaihe? Eli katoaa kokonaan facelifitissa kun HUD on tarpeeksi kehittynyt toimimaan hyvin kaikissa olosuhteissa ja ihmiset ovat henkisesti sen hyväksyneet? Jos näin kävisi, sisusta näyttäisi erittäin sulavalta.
Näiden parin ensimmäisen kuvan perusteella hetken totuttelun jälkeen tämä uusi C vaikuttaa ihan hyvännäköiseltä varsinkin tällä kuvassa olevalla AMG-lookilla varustettuna. Muotoilun yhteneväisyys on vähän liiankin ilmeinen S-luokkaan, mutta se ei sinänsä haittaa varmaankaan ainakaan C-asiakkaita, miten sitten lienee ässän ostajakuntaa?
Sporttimaskin istuvuus C:hen on hyvä kuten jo aiemmassakin korimallissa, mutta E:n kohdalla se ei vaan mielestäni jostakin syystä istu yhtä hyvin. E vaatii perinteisen maskin ollakseen hyvännäköinen. Jännä juttu sinänsä.
ex S203 C270 CDI -02
ex S210 E220 CDI -01
ex S210 E290 TURBODIESEL -97
ex W124 300E-24 -91