Se on tehty alipaineella sen takia, että saadaan se EGR toimimaan eli pystytään valitsemaan haluttu ahtopaine ajotilanteen ja EGR systeemin tarpeen mukaan. Samalla saadaan kaupan päälle moottori, jonka ei tarvitse ahtaa esimerkiksi 0,7 Bar jos kaasupoljin on aika ylhäällä, eikä tehoa tarvita. Minun mielestä hyvä järjestelmä, ainoa huonous on tämä maapallo, eli alipaineen voima on liian pieni isommille ahtimille. Jollain toisella planeetalla se toimisi paljon paremmin. Rikki ollessaan kettumainen systeemi
Tuo kellon vaihtaminen on sellainen perusswappi, joka tehdään kun otetaan 606:n tai sprintterin ahdin käyttöön Vitossa tai missä tahansa oldschool moottorissa. Jossakin juuri näin sellaisen uuden universaalin kellon myynnissä, ellei nurkista löydy. (Tarvikemotti?)
Mikäli haluaa sen auton ahtavan kunnolla niin portin jousi löysälle ja täydet alipaineet kellolle suoraan alipainepumpusta

ja sitten POKS !
1,5 Bar on sen Viton MAP:n maksimilukema, eli siinä on kanssa yksi rajoite, joka puoltaa alipainehärvelin hylkäämistä. Softa alkaa kiukuttelemaan kun paine menee jonnekin 1 bar paikkeille.