
Koitan pitää jutun lähinnä moottorissa ja suoraan siihen liittyvissä asioissa, koska itse auto on väärän merkkinen tälle foorumille.
Pientä taustatietoa: Joillekin saattaa olla tuttu Toyotan 1-HDT moottori. Eli HDJ80:sen orkkis kone. Ominaisuuksiltaan todella nätti kone, voimaa on ym. Mutta kk-laakerit on huonolaatuisia. Syystä X, nyt pääsi käymään totaalinen tuho alakertaan. Laalerit suli kankiin kiinni, kampiakseli koneistuskelvoton ym. Kustannusarvioita laskiessani, kävi nopeasti selväksi, että moottorin vaihto tulee edullisemmaksi. No rupesin suunnittelemaan OM606:sta. Sitten sain ehdotuksen laittaa Ategon neloskone. Ensin sivuutin sen "vitsinä". Sitten rupesin tutkimaan asiaa, mittailemaan ym, ja huomasin että kyllähän sen sinne saa mahtumaan. Orkkis kone kun on kuusi mukinen, eli Ategon kone ei ole sen suurempi (paitsi korkeudeltaan, siitä myöhemmin lisää). Siispä päätin että sellainen pitää saada. Suurimman erektion aiheuttaa 675nm/1200-1600 rpm

- Onko Ponssessa ja Ategossa käytettävät koneet muutoin samanlaisia, kuin öljypohjaltaan? Eli meneekö ö-pohjat keskenään ristiin ilman muita muutoksia?
- Sähköt? ECUn johtosarjan kanssa todennäköisesti tarvitsen jonkun expertin apua. Joku Star-guru, ketä kiinnostaisi auttaa korvausta vastaan?
- Ategon laatikon välitykset? Olisko jollakin heittää linkkiä "informaatio saiteille", mistä selviäisi muutaki ?
- Kommentteja?
Kuvia sitten syksymmällä.