nyt tuli pikku käyntihäiriö meseen. lähtee kylmänä heti kaikilla käymään, mut 30sek ku käy, niin alkaa käymään neljällä, eikä syty kuudella ennen ku on lämmenny, lämpösenä käy nätisti, mut ku antaa paikallaanki kieroksia niin 3000rpm kohdalla tippuu taas pyttyjä pois... ajossa toimii muuten mutta ilmaantu tämän oireen tullen sellainen kova paloääni 2000-3000 kierroksen kohdille. sen verran kerinny tutkimaa että 1 ja 4 pytty tippuu pois välillä, olisko suutinvika? kun ei se oikein huohotakkaa. vai miten oireilee jos ois kammiovika tms? niin ja moottori 7mm mynä pumpulla+hx52 ahtimella.
suutin, tai esikammiovika veikkaisin. ota eka ne suuttimet irti ja tarkista sumukuvio ja paine ja vuoto. jos kaikki kunnossa, niin kammiot pois ja niitä tarkasteleen. eikö noi nyt kuitenkin aika helppo ole tuosta ottaa.
Heikko puristus. ? Kankia oli omassa kierossa. Jälkihehkun jälkeen tippui yks muki pois pelistä kunnes lämpes. Lämpimänä erotti yhden mukin käyntiäänen. Vetoja oli ja ajettiin tuommosena vielä 30 000km. Nyt moottorin purkaneena tietää mistä vaivat tuli.
Joten ei muuta ku purku hommiin.
E. Nyt uuemman kerran lukiessa täsmäis myös suutin vaivaan.
ei se nostimesta johdu jos nostin pyörii vapaasti ku nokka ylhäällä. eli eiku kans pois itellä on just kansi pöydällä, muuten näyttää kaikki hyvälle, mut ykkösen venttiilissä jotaki rösöä, oisko ollu jokin vieras esine suuttimet pitää samalla tarkastaa, niin tuli mieleen että saako näihin jotain isompia kärkia tms.? vai onko vakiot parhaat?
kai niihin jostain voi saadakkin kärkiä, mutta ei niillä kyllä mitään ymmärtääkseni saavuteta. vakio suuttimet ja suutinputket piisaa kaiketi jonnekkin 1000 hp asti 606:ssa.
Tarkemmin tutkailin niin huomasin et Imuventtiilit oli painunu kantee, ykkösen seeti vallanki aika huono, täytyy viiä koneistamolle et pistävät kuntoon. Mihinkähän paineeseen suuttimen avautumispaine ois hyvä laittaa? Sain työkaverilta testaus pumpun lainaa,nii pitää ite kahtoa niitä...
tuosta 135 baarista voi vähän säätää mielensä mukaan. pienemmällä paineella tule vähän paremmin soppaa läpi, isommalla paineella käynti on hitusen hienompaa.
Nyt on kone taas kasassa, kannatti rempata, ei oo mun aikana ikinä käyny näin hyvin... suuttimet laitoin, kansi oikastii, oli yli 0,20mm kiero ja venat hiottii ja muutama seeti uusittii ja venttiilit. Ja kaikki kanavat ja kammiot lasikuula puhallettii. Tuli kysymys tuosta pumpusta että saako siitä jostai max.syöttömäärän selville? On mynän pumppu, ja pumpun kupeessa oli vaa merkattu 70 tms.