Viton manuaalilaatikon öljynvaihto

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Avatar
MarkoV
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 423
Liittynyt: Su 02.11.2003 15:03
Paikkakunta: Augsburg/Joutseno

Viton manuaalilaatikon öljynvaihto

Viesti Kirjoittaja MarkoV »

Eli millainen operaatio on manuuaalilaatikon öljynvaihto? Mitä öljyä ja onko perushommaa tyyliin vanhat pois ja uudet tilalle? Onko selkeästi tyhejnnysroppu ja täyttöaukko löydettävissä?

Marko
Autoton mies oli huoleton mies..
___________________________
Mersukalusto:

Nyt: MB A207 E-Cabrio 350CDI -10
Nyt: MB W123 230C Coupe -78 MR

ollut: MB Vito W638 110Cdi -99
Ollut: MB E270T cdi -05 Avantgarde
Ollut: MB SLK 230 Kompressor -97
Ollut: vaimon MB A170 -05 Classic
Ollut: MB W210 E220 dsl -97
Ollut: MB W123 240D -76 "isolohko"
____________________________
wiiseli
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 30
Liittynyt: Su 16.10.2011 13:16

Re: Viton manuaalilaatikon öljynvaihto

Viesti Kirjoittaja wiiseli »

Sieltä vaihdelaatikon pelkääjän puolelta tyhjennys/ täyttötulpat löytyy. Ole hyvin varovainen tulpan kanssa pyöristyy todella helposti. Muistaakseni 17mm kärkihylsy käy. Kun hankit hylsun, niin hanki lyhyt malli ettei pääsee heilumaan väännön aikana. Ittellä pääsi pyöristymään. Ny on kahdesti muun huollon aikana kokeiltu hitsata pulttia sinne, että saisi auki, mutta ei ole kestänyt. Voi olla, että ainoa vaihtoehto on porata uusi poistoaukko uudella tulpalla. Jos jollain on kokemusta tälläisesta ongelmasta, nii otan vinkkejä vastaan!!
Avatar
RAM
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1256
Liittynyt: Ke 19.05.2010 23:23
Paikkakunta: Numminen

Re: Viton manuaalilaatikon öljynvaihto

Viesti Kirjoittaja RAM »

Muistaakseni ne proput on kartioita, joten kiristys kepeällä kädellä.
Avatar
Siekkinen
Mersumies
Mersumies
Viestit: 3171
Liittynyt: Ma 14.11.2011 00:39
Paikkakunta: Kuopio

Re: Viton manuaalilaatikon öljynvaihto

Viesti Kirjoittaja Siekkinen »

Riippuu toki onko etuveto vai takaveto että kummalla puolen roput on. Manuaali Vitoja olen sen verran vähän rassannu etten tiedä viton ropun kokoa mutta yleensä nuo mersuissa on 14mm kuusiokoloja. Tyhjennys tietenkin lootan alaosasta ja täyttöä niin kauan että täyttö/tarkastusreiästä alkaa valumaan öljyä. Sitten annat liikojen valua pois ja roppu kiinni. Tiukalle ei tosiaan tarvihe laittaa. Vaikka ei olis kartio niin momentit on luokkaa 40-50Nm mutta jos on kartio niin vähemmän. Jos on takaveto niin lyhyt hylsy pitää olla senkin takia että se mahtuu ropun päähän. Ite oon monesti joutunu lyömään hylsystä kuusiokolo-osan irti ja vääntämään lista-avaimen kanssa auki.

Tuohon ropun jumittumiseen: laita mahollisimman tiukka hylsy roppuun paikalleen ja hitsaa isolla virralla kiinni. Pitäis aueta.
W211 4.0 CDI / om628
W124 3.0 TurboD / om606, Herlevin 8mm, schwitzer s3b, 722.3 by Siekkinen yms.
W202 2.5 TurboD / om605
W201 2.6E / m103
Avatar
AM
Tuningspesialisti
Tuningspesialisti
Viestit: 3179
Liittynyt: To 03.04.2003 01:30
Paikkakunta: Keski-Suomi

Re: Viton manuaalilaatikon öljynvaihto

Viesti Kirjoittaja AM »

Ja ensin kannattaa aukaista se täyttöproppu :wink:

Haulla pitäisi löytyä kyllä lisää öljynvaihtojuttua. http://www.mersuforum.net/forum/viewtop ... 39&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Vastaa Viestiin