viton lisälämmitin vika

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
mob
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 20
Liittynyt: Ma 06.12.2004 14:06
Paikkakunta: K-Pohjanmaa

viton lisälämmitin vika

Viesti Kirjoittaja mob »

Ei lähe lämmitin päälle!! valo syttyy katkaisimeen mutta mitään ei tapahdu. Missähän vika sulakkeet on ehjät???? pakkastaki on -22 ei jaksa oikein cdi lämmittää
Avatar
veskola
Valvoja
Valvoja
Viestit: 11874
Liittynyt: Ke 14.04.2004 12:53
Paikkakunta: SKG
Viesti:

Re: viton lisälämmitin vika

Viesti Kirjoittaja veskola »

iivaris kirjoitti:Ei lähe lämmitin päälle!! valo syttyy katkaisimeen mutta mitään ei tapahdu. Missähän vika sulakkeet on ehjät???? pakkastaki on -22 ei jaksa oikein cdi lämmittää
Taitaa olla tyhmä kysymys, mutta onhan lämmittimessä talvidieseliä ja onhan tankissa riittävästi löpöä. Ei nimittäin meinaa lähteä pakkasilla, jos on unohtunut kesälöpöä, toleen minulle kävi. Jos tankissa on liian vähän (onkohan raja jotain 15 litraa) ei myöskään suostu käynnistämään.

Mikäli se 'naksuu' siinä startissa niin ainakin se pumppaa löpöä, joten seuraava ongelma lienee, ettei se saa liekkiä syttymään. Vai tuntuuko ettei virtanen kulje vekottimeen ollenkaan ?
Lisää tietoa: www.skg.fi
mob
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 20
Liittynyt: Ma 06.12.2004 14:06
Paikkakunta: K-Pohjanmaa

Viesti Kirjoittaja mob »

Luulen ettei virtanen kulje tai sitte joku vikamuisti homma. ei täältä lapista saa enää ku talvi laatua ja tankki on ja oli suht täynnä kun tilttas. siinähän ei ole kelloa, vain on/off kytkin ja toimii vain auton käydessä joten pumpun naksutusta ei kuule.

ite veikkaisin vika muistia mistähän sen sais purettua, akun kenkä on ollu irti mutta ei vaikutusta.
Vastaa Viestiin