w123:sen pelastaminen museoimiselta

Mersujen (ja vain Mersujen tai suoraan niihin liittyvät) korjaustarinat, -ohjeet ja muut vastaavat projektikertomukset.
Vastaa Viestiin
Hämppy
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 107
Liittynyt: Ma 20.05.2013 23:15

w123:sen pelastaminen museoimiselta

Viesti Kirjoittaja Hämppy »

Joulukuu, 2013. Selailin tori.fi sivustoa ja löysin sattumalta mersun, korimallia w123 hyvään hintaan kotikulmilta. Tarkotus oli vain katsastaa ja ottaa kesäksi ajoon.
Meni kuukausi, että sain autoon leiman, kahden vuoden seisomisen jälkeen.

Kesäkuu, 2014. Auto jätti tielle, sen seurauksena meni etulokari vaihtoon kun tuli hermostutttua ja monotettua lokari solmuun. Tutulta sain uuden lokarin jonka ruiskulla maalasin, itse sävytetyn sinisen värillä. Siitä se idea sitte lähtikin, ja aloin " entisöimään " autoa, ruosteita korjailemaan ja lopuksi maalaamaan koko auton uuudestaan.

Tekemistä riittää, ovet ovat listojen alta mädät, tai ei vielä niiin mädät etteikö kannataisi korjata. Jokaisessa nurkassa on golfpallon kokoiset reijät, jotka ovat nyt työn alla. Kaksi ovea paikattu, kaksi jäljellä.

Seuraavaksi on vuorossa auton pohja, pyöräkotelot sekä takakaaret. Pohjassa on pehmeää peltiä aika reilusti mutta ei yhtään läpireikää vielä joten helppo homma. Pyöräkotelossa on vähän enemmänkin tekemistä. Sekä takakaaret ovat puolesta välistä läpimädät, kun on romikaaret ollut päällä.. Nou hätä, kaikki uusiks ja romikaaret paikoilleen.

Kuvia ja tekstiä päivitän sitä vauhtia kun autoa jaksan duunailla!
Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia nähdäksesi tämän viestin liitetiedostoja.
Vastaa Viestiin