123 vm78 250 pieniä kysymyksiä!?

Kaikki 25+ vuotiaita Mersun mallisarjoja koskeva keskustelu.
Vastaa Viestiin
jaakko.putkisaari
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2565
Liittynyt: Su 25.02.2007 17:39
Paikkakunta: Espoo

123 vm78 250 pieniä kysymyksiä!?

Viesti Kirjoittaja jaakko.putkisaari »

Nyt olisi otsikon kulkineen moottorista kysymys tietäjille. Otin taannoin venakopan irti tarkistaakseni nokka akselin kunnon, siinä ihmettelin myös samalla nokkaketjua hieman! Kysymys olisi seuraavan lainen kuinka löysä voi olla nokka ketju kuskin puolella, tuo kyseisen moottorin, eli M 123 ketju on aika löysä, eli ei hankaa ohjaimeen lainkaan, onkos tuo nyt sitten venähtänyt pahasti?
Täytynee katsella ajoitukset myös jos siitä selviäisi jotain, ketjun kiristimen puolella on ketju tiukalla kylläkin, tuossahan on kiristys toteutettu jousi voimalla.

Toinen kysymys olisi nokka akselista, kahden ensimmäisen sylinterin nokat keulasta päin olivat pinoisilla naarmuilla myös, ei nokka alueelta, nokkien kärjet kylläkin kiiltävät ja ovat naarmuttomat. Olisiko nyt niin, että ko nokkien venttiilin välykset olisivat ollet hiukka pielessä ja nokat kantaisivat reippaasti??
Koneellahan on ajettu vasta 100 000 km! Tästä päättelisin osien, eli ketjun ja nokka akselin olevan alkuperäisiä vuoden 78 tuotoksia.

Osaisiko ko koneiden parissa puljannut arvuutella mahdollisia syitä, jos nyt en itse hoksannut jotain!?
Jaakko.P

Ja näillä mennään.
123 230e 82
124 300ce 88
124 230e 89
124 200e 92
Vastaa Viestiin