Vaikka moottorityyppi onkin erilainen (W110:ssä on OM621 ja W115:ssä OM615), en näe syytä, miksi ei mahtuisi. Onhan tuollaisia kombinaatioita tämänkin foorumin kävijoillä (tai ainakin yhdellä).
-Daaz
Speed kills, but it also makes you very fast. 114.073 1976 (H) – 114.023 1974 (H) – 114.073 1975 (V) – 114.073 1974 (V) – 126.046 1990 (M)
No tuohon en osaa varmaa sanoa, mutta saattaa hyvinkin mennä ihan heittämällä. Jos ei, niin hyvä veikkaus olisi kokeilla OM615:n korvilla kiinni sitä OM621:tä (edellytyksenähän on, että lohkot olisivat yhtä leveät). Ja jos ei ole, niin toisen koneenkorvanhan hitsaa nopeasti rullaamalla paksua levyä tötteröksi.
Mutta nimimerkki "Heikki H." osaa varmaan sanoa suoraan, kun sellainen sattuu olemaan - en tosin tiedä kuka koneensovituksen on tehnyt.
-Daaz
Speed kills, but it also makes you very fast. 114.073 1976 (H) – 114.023 1974 (H) – 114.073 1975 (V) – 114.073 1974 (V) – 126.046 1990 (M)
Onkos tuossa 220 moottorissa muuten öljynsuodatin pystyssä vai alaviistoon. Jos se on pystyssä niin se ei mahdu oikein hyvin ainakaan jos on rattivaihteet. Itse tein laipat joihin hitsasin kahtiasahatut nipat ja sitten vaan letkuilla siirsin öljynsuodattimen akun eteen.
240 meni tuohon 190Dc:n laatikkoon ihan hyvin paitsi pari ruuvia piti jättää pois(alumiiniä kun olis mahdollisuus hitsata niin sais ne loputkin pultit). 240d:n vauhtipyörästä piti muuten heiman lastuta pois ja tasapainottaa sen jälkeen, se ei muuten mahdu kutkin koppaan. Toinen mahdollisuus voisi olla vanhan paketin käyttö, nimittäin kampiakselinpään pulttien jako taisi olla yhteensopiva vaikka uudemmassa pultteja oli tuplaten. Startin hammastus oli erit. Uudemmassa kytkinlevyssä oli kuitenkin sama poori kuin vanhassa, joka oli melko iloinen yllätys. Kytkimen painelaakeri ei kuitenkaan jostain syystä "yltänyt" perille, joten siihen kytkinkopassa olevan vivun kuula-systeemin alle sopiva määrä prikkoja. Sinulla taitaa olla toi alipaineella ohjattu pumppu, joten ei pitäisi olla mahdoton homma sen kanssa.
Minä halusin säilyttää rattivaihteet niin se ei sen takia mulle sopinu. Uudemmassa on laatikossa 3 vipua eli vissiinkin 1-2, 3-4, pakki, kun taas tässä vanhemmassa on vain 2 wipua eli tod näk. sama vipu kytkee aina vaihteen päälle, ja toinen vipu valitsee sen liikutetaanko 1-2 siirtäjää vaiko 3-4. Suositeltavaa olisi kyllä vaihtaa koko paketti, mutta siinä saattaa olla vaarana että joutuu etummaista kardaanipätkää käyttää sorvaamolla jos looda on pitempi. mittarin vaijjeri ja p-valo tuskin tuottaa tuskaa.