W210 OM606 vuotaa dieseliä

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
MeseRypäle
Uusi tuttavuus
Uusi tuttavuus
Viestit: 2
Liittynyt: Ti 03.03.2015 13:02

W210 OM606 vuotaa dieseliä

Viesti Kirjoittaja MeseRypäle »

Morot, noin 340 tkm ajettu -97 TD tiputtaa dieseliä moottorin alle, en ole paikallistanut vuotoa mutta onko pumpun vuoto yleistä/tyyppivika ?
Normi jokapäiväisessä käytössä ei juuri tule maahan kun pari tippaa yön aikana mutta jos seisoo pidempään niin alkaa jo jonkun moinen läntti muodostua.
Oisko se pumppu tai joku sisään ulostulo kun falskaa ihme kun ei sitä millään tahdo löytää siitä pumpun ympäriltä.

Toinen pienempi juttu on että kun auto lämmin ja laittaa vaihteen parkkiin (autom) niin välillä jokin sylinteri falkskaa eli ei käy, pysyy hyvin käynnissä kuitenkin.
Vaihde D asennossa auto ei tee tätä ja tehot ja veto on tallessa. Onko hehkutulpat menossa huonoksi vai eikö polttoaine syöttö paine riitä ?

Kiitollinen kaikenlaisista vastauksista, ja joo olen toimistotyötä tekevä joten yllä oleva analyysi on sen mukainen.... :crazy:
MB E 300TD -97
MB C 280 -96
Ex MB 230 (W124)
Avatar
atlas
Mersumaanikko
Mersumaanikko
Viestit: 19213
Liittynyt: Su 25.01.2009 21:06
Paikkakunta: Itä-Suomi

Re: W210 OM606 vuotaa dieseliä

Viesti Kirjoittaja atlas »

Pumpun päällä josta lähtee suutinputket niin on nippa ja sen kun ottaa pois niin siellä on o-renkaat jotka vuotaa pumpun päälle...sisällä on kupari renkaatkin lisäksi jos sieltä tulee toi yhden vajus ja se ei käy.
sitten joka muovi polttoaine letkujen päässä on o-renkaat myös.
Nämä kyllä yleensa aiheuttaa vaikeaa käynnistyvyyttä kylmänä ..sahuuttaa...ilma jota voit tutkia käynnissä ja ilmaa liikkuu putkissa niin menettää kone myös kone tehojaan..ontuu....falskaus on outo moottori käsite..supsuttaa/vuotoa...
Jos vuoto pumpulla on tarpeeksi isoa niin voi olla että aine ei riitä tyhjäkäynnillä siinä pytyssä.
-w124 230e sedan
-w124 230e coupe
-c203 200k kompressor

-Rämät mutta maksetut-
Avatar
veskola
Valvoja
Valvoja
Viestit: 11874
Liittynyt: Ke 14.04.2004 12:53
Paikkakunta: SKG
Viesti:

Re: W210 OM606 vuotaa dieseliä

Viesti Kirjoittaja veskola »

Vuoto voi olla lähes missä tahansa tankin ja pumpun välillä, todennäköisimmin niissä pumpun muoviosissa ja O renkaissa.

Kevät on tullut joten paikat puhtaaksi painepesurilla ja katsomaan missä vuoto on. Sen jälkeen kannattaa vaihtaa ne kaikki muoviletkut o renkaineen. Tarkkaile myös muovista sammutussolenoidia pumpun kyljessä.
Lisää tietoa: www.skg.fi
Vastaa Viestiin