mersu 190c vm 1987 ruiskupumpun putsaus ?

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Siren1987
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 8
Liittynyt: Pe 21.04.2017 16:48

mersu 190c vm 1987 ruiskupumpun putsaus ?

Viesti Kirjoittaja Siren1987 »

kyselisin taas vähän ohjeita kun aiemmin epäilin että mun 190c 2,0 bensa koneella olevasta mersusta on alipaine säädin mennyt mutta vika ei ilmeisesti siinä ollutkaan. otin huvikseni ruiskupumpun pumpun putket irti ja vähän puhalsin pumpun reijistä niin aikaisemmin auto otti 4000 kierrokset mutta puhalluksen jälkeen ruiskupumpun reikiin se ei ota enää kun 2000 kierrosta olen kuullut että ruiskupumpussa on sihtejä johon kaikki paska jää bensan kulkiessa läpi joten kysyisin vaan että onko kellään kokemusta kyseisen auton ruiskupumpun putsauksesta että miten se avataan ja kasataan ja onko muuta huomioitavaa kiitos vastauksista jo etukäteen
wolf
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 449
Liittynyt: Ma 01.11.2010 13:10

Re: mersu 190c vm 1987 ruiskupumpun putsaus ?

Viesti Kirjoittaja wolf »

Eihän tuon ikäisessä pensamersussa ole ruiskutuspumppua. Siellä takana on kylläkin siirtopumppu joka antaa melkoisen paineen mutta et kai tarkoittanut tätä. Pelkään pahoin että olet mennyt puhaltelemaan määränjakajaan joka on EHA-yksikköineen melko herkkä laite. Mahdollisista seurauksista en osaa sanoa.
Avatar
atlas
Mersumaanikko
Mersumaanikko
Viestit: 19213
Liittynyt: Su 25.01.2009 21:06
Paikkakunta: Itä-Suomi

Re: mersu 190c vm 1987 ruiskupumpun putsaus ?

Viesti Kirjoittaja atlas »

Määränjakajan sisään tulevan nipan sisällä on sihti kun ottaa nipan irti.
suodatin on pumpun jälkeen eli sinne jää myös paskat.
Jos siellä on likaa niin ja on huonontunut niin pumpun tuottokin on hiipunut eli uutta pumppua....toki painevaraajakin voi päästää läpi.
Tankin lähtö nipan takana on myös sihti jonka voit ilmalla puhaltaa ilman tankin korkkia.
-w124 230e sedan
-w124 230e coupe
-c203 200k kompressor

-Rämät mutta maksetut-
Vastaa Viestiin