W202 ei saanut 4Maticilla, W203 saa.
Omakohtainen kokemus painottuu jäärata-ajoon C 320 4Maticilla tapahtumassa, josta enemmän
täällä. Suoraan sanottuna nelikko-320:n kiihtyvyys jäällä on jotain uskomatonta. Löi ällikällä päähän, että auto voi saavuttaa järjettömän nopeuden lumipintaisella jäällä niin lyhyessä ajassa. Yhdistettynä V6:n saundeihin kokemus nostatti aikamoisen hymyn kasvoille.
Vastajäädytetyllä kolminkertaisella kahdeksikkoradalla nelivedon hyöty EPS poiskytkettynä jäi hieman epäselväksi; ajorata oli aivan liian liukas. Tosin saksalaisvieraiden kurvailun jälkeen karheata pintaa olisi löytynyt enemmänkin... Toki etenemiskyky ja auton hallinta on helpompaa kuin takavetoisella. TDT:kin pyrki pyörähtämään helposti 180 astetta, jos vähänkin enemmän tarjosi kaasua. EPS taas pudotti vauhdin äkkiä hitaaksi, jos luistoa alkoi esiintymään.
Kokemus oli sinällään erikoinen, että kyseessä oli ensimmäinen ajokokemukseni nelivetoisella, EPS:llä ja tehokkaalla moottorilla varustetulla nykyaikaisella autolla. Liiemmin en auton metkuihin ehtinyt paneutumaan, kun autolle oli muitakin innokkaita ohjastajia tiedossa

. Mutta joka tapauksessa, jos vastaan tulee, niin kannattaa kokeilla!