Happea koneeseen...

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
anatoli
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 8
Liittynyt: Ke 16.02.2005 17:36
Paikkakunta: Jyväskylä

Happea koneeseen...

Viesti Kirjoittaja anatoli »

Miten parantaa ilman saantia koneelle? Tankatessa tankki päästää pihauksen ilmeisesti merkkinä siitä että tankkiin tulee alipaine. Onko tankissa/tankin korkissa jokin ilmareikä joka on nyt tukossa vai mikä vikana vai onko mikään? Sanovat ettei pihausta tulisi kuulua korkkia avatessa vai onko merkitystä?
W124 250 D -91
Avatar
Lucky-Dog
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 348
Liittynyt: Ti 08.02.2005 16:37
Paikkakunta: Kaanaa

Viesti Kirjoittaja Lucky-Dog »

Saa pihistä :shock:
Avatar
tovayryn
Tuningspesialisti
Tuningspesialisti
Viestit: 2153
Liittynyt: La 04.10.2003 12:20
Paikkakunta: Kajaani
Viesti:

Viesti Kirjoittaja tovayryn »

kyllä se huono juttu on jos se imasee korkkia kun avaat tankkia. Itsellä pihissyt 2½ vuotta jo, mutta nytten vasta veti tankin lyttyyn, sain pullistettua takas sen ilmalla mutta sillä tuloksella että nyt ei toimi bensamittari enää, eli vissiin anturi sai huutia tuossa hommassa. Jos se ylipainetta tekee niin mielestäni se johtuu jos kone tyhjentää polttoaine letkut tyhjäksi kun kone sammuu.
X253 glc350e

ex:
190E LamboBling
s124 230TE
w210 E50 Lorinser "The Godfather"
W164 ML280 cdi
W108 280se 4.5
W166 350 cdi

www.alvastonauto.fi
Avatar
TC7
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 190
Liittynyt: Pe 16.07.2004 11:02

Viesti Kirjoittaja TC7 »

Mulla tekee juurikin tuota ylipainetta. Eli sekö ei sitten ole vaarallista?
Avatar
Lucky-Dog
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 348
Liittynyt: Ti 08.02.2005 16:37
Paikkakunta: Kaanaa

Viesti Kirjoittaja Lucky-Dog »

Korvausilma putki aon alustassa...siinä on sellainen tööterö päässä :shock:
aina se hiukan pihauttaa :lol:
Avatar
HVM
Hupimestari
Hupimestari
Viestit: 3410
Liittynyt: Ma 20.09.2004 23:05
Paikkakunta: Tajunkangas

Viesti Kirjoittaja HVM »

No justiin tankkasin lipo sata litraa ruutikuivaan tankkin. Jos korkista ei pidä kiinni se lentää mutuarvion mukaan 200m kun sitä pyöräyttää. Jos tankkaan puolessa tankkia niin pöhäys on tuskin havaittava. Ota näistä sitten selvää :roll: . Niin nuo näkyy kyllä tohajavan toisillakin = ominaisuus.
Avatar
Boss
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1491
Liittynyt: Pe 04.04.2003 11:06

Viesti Kirjoittaja Boss »

Hirviövannemies kirjoitti:No justiin tankkasin lipo sata litraa ruutikuivaan tankkin. Jos korkista ei pidä kiinni se lentää mutuarvion mukaan 200m kun sitä pyöräyttää. Jos tankkaan puolessa tankkia niin pöhäys on tuskin havaittava. Ota näistä sitten selvää :roll: . Niin nuo näkyy kyllä tohajavan toisillakin = ominaisuus.
Tuon olen ollut joskus havaitsevinani, kun tankissa on vielä ainetta niin ei ole lentänyt korkki kuuhun mutta muuten on käyttänyt joskus aika läheltä.
Aina on tussahellut enemmän tai vähemmän :wink:
MB W210 200cdi -01
Avatar
spede10
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1134
Liittynyt: Ti 27.04.2004 13:46
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja spede10 »

Tussahtaa, mutta onko oikein?
-----------------------------------------------------------
MB C 240T (W202)
Audi A4 Avant quattro 2.0 TFSI
Avatar
Zalbeer
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1165
Liittynyt: Ma 21.02.2005 01:40
Paikkakunta: Jkl Mlk

Viesti Kirjoittaja Zalbeer »

Niin onko se normaalia että "tussahtaa"?? :lol:
siis kun avaa sen tankin korkin...
Zalbeer@hotmail.com
"Ihmiset autoissa aiheuttavat vahinkoja. Vahingot autoissa aiheuttavat ihmisiä."

Ei ole mulla autoa ei, mutta siitä viis mä välitän..
Avatar
HVM
Hupimestari
Hupimestari
Viestit: 3410
Liittynyt: Ma 20.09.2004 23:05
Paikkakunta: Tajunkangas

Viesti Kirjoittaja HVM »

No pitääkö thän nyt 276 samaa kysymystä ketjuttaa ennen kuin se menee jakeluun? :D Lepakonsiipimersussa homma oli niin että tankki oli imaistu ruttuun, tussahtajilla homma on toisinpäin ja täten normaalia. :D
Avatar
roiala
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 478
Liittynyt: To 24.02.2005 17:09
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja roiala »

Esson paari logiikalla lie niin, että tankin hengitysreiässä voisi olla yksisuuntaventtiili jottei höyryt pääse ulos saastuttamaan? raikasta hengitysilmaamme, nyt kun kone käy niin ei lie mahdollisuutta ylipaineen muodostumiselle sikäli mikäli kone kulutta eikä lisää bensiiniä?, kuitenkin kun on takannut maanalaisesta kylmästä säiliöstä polttoainetta ja se laajenee auton seisoessa Suomen suvessa lämmetessään ja muodostaa siten ylipainetta. Jos tankkiin muodostuu alipainetta rupeaisin ainakin minä etsimään syytä hengen ahdistukselle koska kulutetun polttoaineen tilalle tulisi tulla korvaavaa ilmaa kohtuullisen "vapaasti" :?: :D

Nimimerkillä kerran korkin vaihdon jälkeen tankin ruttuun imenyt, tilavuus pieneni pysyvästi n15 L :shock:
300td -91, manuaali.
Vastaa Viestiin