
Kuulemma 2005 tuotu Saksasta 90 t ajettuna, huoltokirjaa on täytetty siihen asti. Oli jonkinlaisessa käytössä 2014 asti jonka jälkeen ollut kuivassa betonilattiallisessa konehallissa säilössä. Autoa käytetty aika ajoin ja vuoden-parin välein katsastettu - katsastustodistukset on tallella - nyt on leima menossa umpeen 11.9.2024. Vanha isäntä sanoi että ei nyt taida katsastaa enää kun autossa oli ilmennyt tyhjäkäyntihäiriö; auto puisteli - etenkin kylmänä - ja otti huonosti kierroksia. Kun sai isolle tielle mentyä niin pystyi kyllä ajamaan, vaan alle 2000 rpm se alkoi nypyttämään. Ajoin sen 75 km kotiin torstaina ja perille päästyä se toimi jo melkein normaalista. Hetken seisottuaan kun kävin sen rekisteröimässä, niin alkoi taas lievästi temppuilemaan.
Putsasin vj-kannen ja pyörijän, ne näytti uusilta. Tulpanjohdot oli myös uuden näköisiä Boschilaisia. Etsin alipainevuotoja sumuttamalla bensiiniä sinne tänne ruiskun ympäristöön, ei vaikutusta. Toki laitoin tuoretta bensaa heti tankkiin ja lisäsin polttoainejärjestelmän puhdistusainetta, oisko ollu LiquiMoly Motonetista.
Vaan vika olikin yj-releessä, sain lainaan releen ja ongelmat katosi saman tien. Tilasin Aeromotorsilta uuden releen ja flektin viskon lukittumista käyttävän anturin, se on ohitetty hyppylangalla. Flekti siis pyörii koko ajan ja auto, kuulostaa Volvolta.
Nyt mittarissa 160 tkm. Auto on mielestäni ruosteeton, eiikä vaikuta että olisi mistään maalailtu. Orkkis radio tuli mukana mutta etulevy oli kadonnut, tilasin ebaysta uuden etulevyn. Orkkis 15-reikäalut on jääneet matkalle, sellaiset pitää hankkia. Nyt alla vissiin W202 vanteet? Antenni oli hajonnut ja heitetty roskiin (!), laitoin paikalle tänään kiinan kopion. Konepellin äänieriste on murentunut. Auto on saanut Dinitrol käsittelyn Suomessa.
Sisältä auto on hienossa kunnossa, pari hiushalkeamaa jalopuissa. Orkkis irtokangasmattojen päälle on vedetty vielä kumikaukalomatot eteen.
Päivittelen tähän kun tulee uutta, en vielä syyskuussa kerkia paljoa tekemään mutta lokakuussa jatkuu, kunhan saan nyt tämän ensin katsastettua.
1990 MERCEDES-BENZ 200 E (124.021)
General Data
FIN WDB1240211B304443
Model 200E
Engine 102963 10 071091
Transmission 717412 01 622699
Order Number 0 0 216 00807
Order Location DUESSELDORF BRANCH
Interior FABRIC - BLUE (062)
Paint PEARL BLUE METALLIC (348U)
Approx. Build Date 1990-07
Code Description
240 OUTSIDE TEMPERATURE INDICATOR
254 BECKER RADIO EUROPA KURIER CASSETTE
260 TYPE DESTINATION ON TRUNK LID - ELIMINATION
412 ELECTRIC SLIDING ROOF WITH TILTING DEVICE
428 MANUAL FIVE-SPEED TRANSMISSION
466 CENTRAL LOCKING MECHANISM
531 AUTOMATIC ANTENNA
590 HEAT-INSULATING GLASS, ALL-AROUND, HEATED REAR WINDOW PANE (LAMINATED GLASS)
620 VEHICLES WITH CATALYST TECHNIQUE
640 15-HOLE LIGHT ALLOY RIMS