Myydään hienokuntoinen, vähän ajettu ja ruosteeton G 500 Classic Special-Edition
Vuosimalli: 1999
Ajettu: 140 000 km
Hintapyynti: 43 800 EUR
Tämä hienokuntoinen yksilö löytyi viime vuonna Japanista, josta toin sen itse Suomeen. Suomessa autoon on tehty täydellinen huolto.
Auto on tekniikaltaan erinomaisessa kunnossa ja täysin ruosteeton sekä koriltaan että alustaltaan ja siksi siihen tehtiin viime keväänä täydellinen ruostesuojaus Finkorilla.
Autossa on uudet 18” nastarenkaat samanlaisilla, mutta mustaksi pulverimaalatuilla vanteilla, kun kesärenkaissa on.
Classic Special Edition mallia valmistettiin 500 kappaleen erä, G mallin saavutettua kahden kymmenen vuoden iän vuonna 1999. Lisätietoa tästä erikoismallista löytyy mm. wikiperiasta:
https://en.wikipedia.org/wiki/Mercedes-Benz_G-Class
2000 luvun alun G500:t väitetään olevan malliston parhaita autoja luotettavuudeltaan, koska niissä ei ole liikaa elektroniikkaa aiheuttamaan turhia murheita.
Kuvia nettiauton ilmoituksessa:
https://www.nettiauto.com/mercedes-benz/g/15311963
Yhteydenotot YV / p O5O 538 939O / Harri