211 om642 - moniurahihnan kiristin.

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
os62
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 131
Liittynyt: Ti 23.02.2016 09:17

211 om642 - moniurahihnan kiristin.

Viesti Kirjoittaja os62 »

Hajosi laturi, joten uutta tilalle.

Jäi vähän epäselväksi, että miten hihnankiristintä saa "löysemmän" suuntaan hihnan pujottamiseksi?
WIS sanoo, että "käännä kiristintä nuolen suuntaan".
Kiristinlaitteessa on nuoli vastapäivään, vaan enpä näemmä keksi, että mistä ja miten käännetään. :(
Vija
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 29
Liittynyt: Ma 04.11.2024 13:16

Re: 211 om642 - moniurahihnan kiristin.

Viesti Kirjoittaja Vija »

Hihnankiristimen alaosassa on 17 millin lenkkiavaimelle paikka. Tyrkkää avain siihen kiinni ja painat reippaasti, niin kiristin löystyy. Sitten sopivan kokoinen tappi millä saat sen kiristimen pysymään löysällä. Tapin paikka on siinä kiristimen oikealla puolella keulasta katsottuna.
Avatar
illinois
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1579
Liittynyt: Ti 13.07.2004 15:38
Paikkakunta: Pohjanmaa

Re: 211 om642 - moniurahihnan kiristin.

Viesti Kirjoittaja illinois »

Juuri noin kuin Vija kertoi, tosin uutta hihnaa laitettaessa melkein saat pujottaa putkenpalan lenkkiavaimen päälle jatkoksi . On hieman helpompi pitää kiristintä löysällä kuin pelkällä lenkillä/pitkän mallin lenkillä. Tietysti jos saat kaverin avuksi niin sitten helpompi kun ei tarvi tehdä kahta asiaa samaan aikaan. Samalla kannattaa katsoa vapaarullien äänet ja vaihtaa nekin -> ei ole suuri kustannus. Samaten vesipumpun kunto päällisin puolin.
Näissä oli sitten kaikissa omat kiristysmomentit (en muista enää mitä ne oli, googlettaa jos ei muuta tietoa saa) mutta aika pienellä voimalla kiinni momenttiavaimen kanssa.
S210 `R4
S211 `V6
W124 `R5
W124 `V8 (T2758 )

You go full throttle - or you go home.
Vastaa Viestiin