W 210 Jarruongelma

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Vieras

W 210 Jarruongelma

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Tervehdys
Kysyn pienestä harmillisesta ongelmasta, jos joku tietäisi neuvoa mistä aloittaa asian selvittely.
Eli E290 td -97 jarrut eivät tunnu lähtevän heti toimimaan kun auto on seissyt n 8 tuntia. Jarrutehostaja ei toimi kun auton käynnistää ja antaa käydä vaikka pari minuutia. Tai jos lähtee ajamaan ja pitää kierrokset melko alhaalla, niin saa ajaa aika kauan ennekuin jarruissa on tehtostus päällä. Sitten kun kierroksia nostaa niin tehostaja tulee mukaan.
Kuuluuko tämän toimia näin? Tuntuisi siltä että tehostajan pitäisi toimia melko välittömästi auton käynnistyttyä vaikka auto olisi tyhjäkäynnillä.
Mistä voisin alkaa asiaa tutkimaan?
Veholle en halua mennä kuin äärimmäisessä hädässä ;).

Kiitoksia vastauksista !
T. JL
Avatar
Mauri H.
Valvoja
Valvoja
Viestit: 5513
Liittynyt: Ke 12.03.2003 13:04
Paikkakunta: Varsinais-suomi

Vuoto

Viesti Kirjoittaja Mauri H. »

Alipainevuodolta kuullostaa, jarrutehostin toimii alipaineellä nääs. Katsohan onko alipainepumpulta jarrutehostajalle tuleva letku ehjä / kunnolla kiinni.
Matti N
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 95
Liittynyt: Ke 12.03.2003 13:34
Paikkakunta: Suomi

Voisiko?

Viesti Kirjoittaja Matti N »

Tai Maurin mainitseman letkun takaiskuventtiili ei pidä.. -> Paineet karkaa sitä kautta. Liekö edes mahdollista?
Vastaa Viestiin