W202 alemmas

Mersujen (ja vain Mersujen tai suoraan niihin liittyvät) korjaustarinat, -ohjeet ja muut vastaavat projektikertomukset.
Vastaa Viestiin
Avatar
Antti V
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1495
Liittynyt: To 03.06.2004 10:32
Paikkakunta: Naantali/Nummela

W202 alemmas

Viesti Kirjoittaja Antti V »

Alkaa sitä tulla näin vanhemmalla iällä ongelmia autoon nousussa :roll: , joten täyty saada tenavaa pikkuisen alemmas. No kaikki alkoi siitä, kun tohon "nniemi":en w124 tuli laitettua alustasarja ja se alkoi näyttämään ihan kohtuulliselta, sekä ajo-ominaisuudet parantui aivan älyttömästi. No lähtökohta oli tälläinen

Sivusta
Etukulma
Takakulma

Siis korkeallahan toi oli, vakio jouset, edessä nelosen kumit ja takana kolmoset. Alle tuli Eibachin jouset ja vielä tässä vaiheessa vakio iskarit, kun niiden pitäisi toimia kyseisillä jousilla, mutta seuraavat päivät sen näyttävät :wink: :wink: . Eteen ja taakse laitettiin kakkosen kumit, edessä OK, mutta taakse vaihdoin kolmoset, kun ainakin omaan silmään näytti rengas olevan liian sisällä :oops: :oops: . Etupää tippui näillä konsteilla 40 mm ja takapää 45 mm ja ajo-ominaisuudet :shock: :P 8) . Kallistelu väheni mutkissa ihan olemattomiin ja siltikään alusta ei ole mikään ylikova, mutta aika näyttää tuon vaimennustarpeen.

No lopputulos on sitten tämmöinen, kuvat tosi huonoja mutta kai niistä jotain selviää

Sivusta
Etukulma
Takakulma.
No täytyy ottaa kamera mukaan, jos siitä sais vähän selvempiä kuvia, kun tolla kännyllä. Vielä täytyy laitta joko speiserit taakse, tai sitten etsiä jostain tuumaa leveämmät vanteet, sillä nuo nykyiset tuntuvat jäävän liiaksi sisälle

Ja sitten vielä meille "itseopiskelijoille", ei kannata alkaa yrittmään ottaa normaaleilla jousipuristimilla mersu etujousta pois, me tahkottiin nniemen kanssa toista tuntia ja sitten heitettiin pyyhe kehään. Sitten kun menin korjaamolle missä oli se mersuun tarkoitettu jousipuristin, niin ei siinä kauaa nokka tuhissut, kun uudet jouset oli jo alla
SL AMG
S6 TFSI
T6 4motion
K 1600 GT
ex CLK AMG
ex ML 350 CDI

"Leuka rintaan ja kohti uusia pettymyksiä.''
-Jope Ruonansuu-
Avatar
laineracing
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2687
Liittynyt: Su 08.02.2004 16:13
Paikkakunta: hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja laineracing »

jos sitä korkeutta haluu mulkkailla useemminki ni kannattaa tehä ittellekki semmoset puristimet millä saa mersunki jouset pois :wink:
Avatar
kustomi
Tuningspesialisti
Tuningspesialisti
Viestit: 1254
Liittynyt: Pe 03.10.2003 06:57
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja kustomi »

Olisko jollakin mahdollisuus laittaa kuvaa tuosta Mersun omasta puristimesta?
CLS 350d Bluetec Shooting Brake
Avatar
laineracing
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2687
Liittynyt: Su 08.02.2004 16:13
Paikkakunta: hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja laineracing »

http://mersuforum.net/forum/viewtopic.p ... 02&start=0 tuolla kuva tehdastekosesta sarjasta...ja monta ohjetta kotitekosiiin mersu puritimiiin jos rauta yhtään taipuu käsissä 8)
Vastaa Viestiin