Vara-avaimen teettämisestä

Mallit, ominaisuudet, varusteet, kokemukset jne.
Vastaa Viestiin
Avatar
Esa H.
Mersumies
Mersumies
Viestit: 3619
Liittynyt: To 18.12.2003 11:02
Paikkakunta: Nastola

Vara-avaimen teettämisestä

Viesti Kirjoittaja Esa H. »

Kaveri soitteli perjantaina Kouvolasta..
Oli teettänyt farkkumersuun Prismassa vara-avaimen. Onneksi meni heti ja kokeili toimiiko. Ei kääntynyt starttiasentoon, muttei myöskään suostunut enää poiskaan tulemaan.
Siis onni onnettomuudessa, että kokeili sitä heti. Eikä niinkuin mulle olisi saattanut käydä. Olisin hävittänyt alkuperäisen avaimen jossain sieni-, marjastus-, metsästysretkellä jonnekkin hevon kuuseen ja auto jossain metsäautotien päässä. Sitten kun saisi haettua paikalle sen vara-avaimen, niin se ei toimisikaan. Ehkä ei paljon olisi naurattanut :x

Eli mitä tästä opimme (tai ainakin minä)?..
Kannattaa heti testata uusi avain. Kyseessä olleessa tapauksessa avaimentekijä maksoi viulut paikalliselle Veholle, jolle ruusut, että otti heti jonon ohi.
w220 S320 -99
Ford Escort Turnier -82 (MR)
Lincoln Continental Mark V Coupe Cartier Edition -77 (MR)

ex-w210 200cdi -00
ex-w124 200D -92
ex-w114 250 -76
ex-c107 450SLC -74 (MR)
Tenox
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 251
Liittynyt: Ti 20.12.2005 09:20
Paikkakunta: Nakkila
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Tenox »

Itse teen aina uuden auton ostaessani niin, että mikäli autossa ei ole vara-avainta (harvoin on!), niin teetän heti siihen sellaisen ja koska käytössä ollut avain on toimiva, mutta kulunut, niin otan aina käyttöön sen teettämäni vara-avaimen. Näin minulla on yksi orkkis, josta voin jatkossakin teettää sen vara-avaimen ja lisäksi uusi avain käytössä.

EDIT: Porin Isokarhun sepällä olen nyt teettänyt 05-06 ainakin neljään eri laitteeseen avaimen, aina on toimineet kerrasta, myös Mersun avain. Samaten toimi Chevyn avain, vaikka orkkiksesta ei oikein enää saanut edes mallia. Eli Porilaisille voin suositella ainakin sitä.
Viimeksi muokannut Tenox, Pe 24.03.2006 09:32. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
-A-J-
Avatar
juppepuputti
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 385
Liittynyt: Ma 03.11.2003 21:10

Viesti Kirjoittaja juppepuputti »

Vanhat lukot on aina arvoituksellisia .......
Mersun avain kannattaa tosiaan aina teettää sillä kaupalla , että jos ei toimi saa rahat takaisin .Mersun avaimissa on tosi tiukat toleranssit .

Jos ei toimi , kannattaa kysäistä oliko kopioiva kone , vai tekikö alkuperäisen kaltaisen (korjaava) ...
Toinen saattaa toimiakin ...
-= Veteran of 1000 psychic wars =-
Avatar
JohaT
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 497
Liittynyt: La 04.02.2006 11:07
Paikkakunta: Koillismaa

Viesti Kirjoittaja JohaT »

Näistäki ongelmista pääsee ja vieläpä "yhden avaimen järjestelmässä pysyy, kun tilaa veholta auton sarjanumerolla uuden avaimen. jos on jo useampi avain niin todennäköisesti virtalukko uusittu niin kannattaa sekin samalla tilata... varsinki jos sen kanssa alkaa olla jo oireita toimimattomuudesta.. 123 on kyllä sellanen korimalli että on harvinaisuus ilman tuota vehon hommaa että olis vielä sama avain käytössä joka lukossa. tuossa ex 123:ssa oli 3 avainta :wink: 1 virtalukkoon toinen oveen ja kolmas peräkonttiin :!:
____________________________________________
S124 300 TDT -92
Viano 2.2 CDI -06
Avatar
Jpalomäki
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 100
Liittynyt: Pe 09.12.2005 12:25
Paikkakunta: Soini

Viesti Kirjoittaja Jpalomäki »

Teetin itelle vara-avaimen Velj. Keskisellä siinä ulko-oven vieressä olevalla avainsepolla ja toimii hyvin.. Suosittelen kyseistä paikkaa..
320E
Avatar
salesone
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 346
Liittynyt: Ti 09.08.2005 18:04
Paikkakunta: Tuusula

Viesti Kirjoittaja salesone »

Itellä oli samaista ongelmaa kun vara-avainta teetin, ei ensin pelannut mutta muutaman lisähionnan ja pikku viimestelyjen jälkeen tuli toimiva.

Loppupeleissä oli kysymys tosi pienistä toleransseista, lähinnä avaimen kärkiosa teetti ongelmia.

Itelläki virtalukko vaihettu ja on kahen avaimen auto.
Ajossa: S202 200cdi A -00

Edesmenneet:
-W202 200cdi A -99
-S203 270cdi A -05
-W203 230 V6 -05
-W202 280 A -93
-W202 220d -98
-W201 190d -84
Vastaa Viestiin