no, jos ahdat moottorin.. niin kannataa nyt miettiä ekaksi, että mitä moottori kestää.. ja se kuinkapaljon tehoa halutaan.. ja paljonko on budjetti..
ja tarviiko kenties puristuksia tiputtaa, että voidaan ahtopainetta nostaa korkeammaksi, ilman että kone nakuttaa.. tosin ei sitä synny jos pysyy 0,5 baarin tietämillä en ainakaan usko jos säädöt ovat edes sinne päin.. mutta jos rajat rupee muuttumaan yli baarin meneviksi ahtopaineiksi, nakutusta saattaa syntyä.. sitten ongelmallisin kysymys.. millä meinaat siirtää sytytyksen ajotusta?.. koska ennakkoa tarvitsee pystyä muuttamaan aika radikaalisti.. vai onko kiva ajella autolla jos sytytys on vakio kauppa ajossa monta astetta pielessä?. kyllähän se toimii mutta voimaa ei siunaannu niin paljon, ja alavääntöä voi kadota, koska kone on säädetty toimimaan ainostaan ahtopaineen alaisena ja täydellä kuormituksella korkeilla kierroksilla.. jos minulla olisi rahaa tehdä moinen, edes kohtuu budjetilla..
vaihtasin moottoriksi 2,3 litraisen.. katselisin sopivat männät jotka kestävät turbo moottorissa.. tarkistaisin kiertokankien painot kirje vaa-kalla sillain että niidenpaino toisistaan on noin gramman tarkuudella ja käyttäisin tasapainoituksessa.. sitten vaan kannesta valuvirheet pois.. esim imu ja pakokanavista.. ja ennenkaikkea kannattaa kanen palotilasta poistaa kakki pärseet ja terävät kulmat.. koska ne lämmitessään rupeavat herkemmin hehkumaan palotilassa.. ja aiheuttamaan ennen aikaista palamista joka on todellakin ei toivottua!!.. sitten teet vain pakosarjan ja laitat mutkan kylkeen.. ja jos tulee jyrkkä mutka turbon pakopesän alkuun niin sitten on ainakin 3 tuuman putkelle käyttöä.. mega ruuttia saa edullisesti tänäpäivänä jos varsinkin on sähönikkarin vikaa.. ja saahan megalla säädettyä vielä sytytystäkin

kunhan vaihtaa puolan jos ei ole sopiva.. ja muistahan iso IC, pienellä tai ennen kaikkea huonolla et saa hyviä tuloksia.. ja sitten turbosta.. valitse omaan käyttöön sopiva.. liijanpieni ahdin niin paikat vaan lämpiää vaikka ahtoja on paljon.. mutta tehoa ei tule.. mutta minkäs sille voi jos pakoputkessa on tukos.. ja ne sun vanhat pultit alakerrassa vaihtasin ensimmäisenä liikkuvista osista.. ja sitten lopuksi, oikeen kirjotukseni on huonoa ja saa vittuilla vapaasti.. mutta olisin voinut olla hiljaakin.. ja saatan olla väärässä, kuten myös ehkä joskus oikeassa.. korjata saa ken haluaa, en halua ruveta väittelemään..