Missä malleissa W123:sessa on ollut kierroslukumittari?

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
kardaani
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1734
Liittynyt: To 15.07.2004 12:35

Missä malleissa W123:sessa on ollut kierroslukumittari?

Viesti Kirjoittaja kardaani »

Eli tuollainen kysymys on minulle mysteeri. Minulla on hyllyssä coupe-mallista irroitettu mittaristo, jossa on kierroslukumittari(alkuperäinen) normaalin kellon tilalla. En ole aiemmin nähnyt vastaavaa. En tiedä millä koneella coupe oli, josta mittari on otettu, mutta nopeusalue päättyy 200km/h-olisiko sitten 230 CE vai 280 CE-auton vuosimallistakaan ei vielä tietoa, mutta 2. sarjaa kumminkin. Eikä mikään amerikan-malli. Tähän kysymykseen voi löytyä ainakin Lekalta jokin sana?
Ai niin voi kertoa dieselmalleistakin vastaavan tiedon-ainakin amerikancoupeturbodieseleissä on ollut kierroslukumittarit.
Avatar
Mesedesi
Mobilisti
Mobilisti
Viestit: 3987
Liittynyt: Ma 01.09.2003 15:45
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Mesedesi »

Dieseleistä käsittääkseni pelkästään turbodieselmalliin on ollut "rasti ruutuun" menttaliteetillä saatavissa kieppimittari. Dieselin kieppimittari on ottanut tietonsa kampiakselin etupäässä olevasta induktiosilmukasta ja ko. mittarin taulussa suurin luku on ollut 6000 (muistaakseni) ilman punaista aluetta.
Tärkeintä ei ole vauhdin määrä, vaan miltä se tuntuu.
Avatar
Asko.S
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 127
Liittynyt: Ti 01.02.2005 16:25
Paikkakunta: Noormarkku

Viesti Kirjoittaja Asko.S »

Joo, omassa 230E:ssä on tuo kiekkamittari. Tosin kyseinen mittari on alkujaan jostain saksatuonti autosta. Mittarin takana pitäisi lukea onko 4 vai 6 pyttyiseen..
w202 c180 esprit 97- (käyttis)

W116 280S 79-

w123 200D 81-

EX .230E 82-
Avatar
Leka
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 1403
Liittynyt: Ma 18.08.2003 21:26
Paikkakunta: Hki

Viesti Kirjoittaja Leka »

Koska mittaristo on coupesta ja asteikko loppuu 200 km/h, niin se on otettu 230 CE:stä (tai harvinaisemmin 230 C:stä). 230 CE:ssä punainen alue alkaa 6000 r/min:sta ja 280 CE:ssä 6500 r/min:sta. Rundarin takana tosiaan lukee onko se 4- vai 6-pyttyisen ja takana pitäisi olla valmistuskuukauden leima.

Jaa että missä malleissä ollut. Ehkä paremminkin mihin sen on voinut saada :wink: :lol: Rundari oli nimittäin vakiona ainoastaan jenkkiturbodieseleissä (ja japani-versioissa myös :shock:). 1.sarjalaisten ja ensimmäisten 2.sarjalaisten lisävarusteluetteloissa ei rundaria ollut, mutta sen sai kuitenkin tilattua bensa-koneisiin "erikoisvaatimuksesta." Lisävarustehinnastoihin varuste tuli joskus loppuvuodesta -80, jolloin siitä alkoi tulla myös merkintä kantakorttiin.

Muihin kuin em. diesel-malleihin sitä ei virallisesti saanut lainkaan. Euro-dieseleitä on kuitenkin varustettu jo uutena rundarilla ja sen tilattua sai vielä huomattavasti erikoissemmasta vaatimuksesta :lol: kuin 1.sarjan (& ensimmäisten 2.sarjan) bensa-autoihin. Näitä on asennettu myös jälkikäteen valtuutettujen huoltojen toimesta ym. Monissa dieselkäyttöisissä lehdistö- & esittelyautoissa oli usein ko. varuste.
Vastaa Viestiin